Witam. Zmagam się z wieloletnią kontuzją kolana. Ostatnio zostałam skierowana na badanie rezonansu m

1 odpowiedzi
Witam. Zmagam się z wieloletnią kontuzją kolana. Ostatnio zostałam skierowana na badanie rezonansu magnetycznego. Dziś otrzymałam opis, który prezentuje się w następujący sposób:

"Badanie MR lewego kolana, sekwencje FSE, obrazy T2 zależne, T2*, STIR, oraz pd FATSAT, w trzech płaszczyznach.
Uszkodzenie w obrębie rogu tylnego MM, z oderwaniem drobnego fragmentu (flap) i przemieszczeniem pod MM na granicy rogu
tylnego i trzonu.
Łąkotka boczna o prawidłowej budowie, bez uchwytnych zmian.
Chrząstki stawowe o prawidłowej szerokości, o jednorodnym sygnale; nie stwierdzam ewidentnych ogniskowych ubytków w
chrząstce ani ognisk obrzęku w warstwie podchrzęstnej kłykci kości udowej lub plateau piszczeli - bez cech chondromalacji II--IV
stopnia.
Aparat więzadłowy (ww. krzyżowe przednie i tylne, oraz poboczne boczne i przyśrodkowe) o zachowanej ciągłości, bez
uchwytnych zmian.
Widoczne części kostne stawu kolanowego bez zmian w MR.
Rzepka typ III, z cechami wysokiego ustawienia. Niewielki fałd środkowy rzepki.
Chrząstki SRU o prawidłowej szerokości, bez widocznych zmian ogniskowych.
Więzadło właściwe rzepki, przyczep ścięgna m. czworogłowego, rozcięgno i troczki rzepki - bez uchwytnych zmian.
Ciało tłuszczowe Hoffy i dół podkolanowy bez zmian.
Niewielka ilość płynu w jamie stawowej (w granicy fizjologii)."

Co w takim momencie należy zrobić? Czy taki uraz kwalifikuje się do zabiegów operacyjnych lub artroskopii? Ewentualnie jakiejś rehabilitacji/fizjoterapii? Wyklucza to moje życie sportowe (grałam zawodowo w siatkówkę i bardzo dużo czasu spędzałam na łyżwach)? Wizyta u ortopedy traumatologa dopiero za 2 miesiące i wolę zasięgnąć opinii również z innej (szybszej) ręki. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Tego typu uszkodzenia łąkotki zwykle wiążą się ze sporym bólem kolana i są wskazaniem do leczenia operacyjnego w postaci artroskopii i usunięcia (bo zeszycie jest mało prawdopodobne) tego przemieszczonego fragmentu łąkotki.