Witam. Zaobserwowałam u siebie po ciąży niepokojące rzeczy. Stałam się nerwowa, częściej kłócę się z

3 odpowiedzi
Witam. Zaobserwowałam u siebie po ciąży niepokojące rzeczy. Stałam się nerwowa, częściej kłócę się z mężem i łatwo mnie wyprowadzić z równowagi. Kiedy przybywam sama w domu z dzieckiem, odczuwam przez dłuższy czas niepokój. Irracjonalne lęki typu: boję się, żeby dziecko nauczyło się jeść samodzielnie, mam jakąś fobię, że pójść z nim na plac zabaw kiedy widzę, że bawią się na nim inne dzieci, które są że swoimi mamami. Do tego dochodzą irytujące pytania moich najbliższych, czy dziecko już mówi coś więcej, powinien już to, powinien tamto. Czuję, że jeszcze trochę i zwariuję. To moje pierwsze dziecko. Usłyszałam, że jestem przewrażliwiona. Jak nie mam być skoro czuję się niepewna swoich kompetencji jako mama? Każdy dzień to dla mnie walka, żeby przetrwać ten czas dopóki mąż nie wróci z pracy. Bardzo kocham swojego synka i chce dla niego jak najlepiej ale czuję,że przy mnie nie będzie miał szansy na prawidłowy rozwój... Martwię się dosłownie wszystkim,jak sobie poradzę.
Lęki i uczucie przytłoczenia po ciąży to dość powszechne zjawisko. Po okresie tak istotnym, jak ciąża i poród, zmiany hormonalne, zmęczenie oraz nowe wyzwania związane z opieką nad dzieckiem mogą wpływać na stan psychiczny i emocjonalny matki. Ważne jest, aby nie czuć się osamotnioną i zasięgnąć wsparcia od bliskich, partnera, przyjaciół lub rodziny. Rozmawianie z kimś o swoich uczuciach może pomóc w ulżeniu i poczuciu, że nie jesteś sama. Staraj się znaleźć czas na odpoczynek, opiekę nad sobą i realizację swoich potrzeb. W miarę możliwości, wydziel chwilę na relaks i działania, które sprawiają Ci przyjemność. Może to być spacer na świeżym powietrzu, medytacja, czy też czytanie książki. Pamiętaj, że po ciąży zmiany hormonalne i emocjonalne są naturalne. Jeśli jednak lęki i przytłoczenie utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają codzienne funkcjonowanie, nie wahaj się zwrócić o fachową pomoc. Szukanie wsparcia od profesjonalistów może być ważnym krokiem w powrocie do dobrego samopoczucia. Terapia lub porady psychologiczne mogą pomóc w zrozumieniu swoich emocji i znalezieniu strategii radzenia sobie.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie
Ciąża, poród i połóg to wymagający czas dla kobiety. Wydarza się wtedy wiele zmian, nie tylko na poziomie fizycznym, ale również psychicznym. Kobieta ma naturalną skłonność do skupiania się na dziecku i jego potrzebach, często zapominając o swoich. To niezwykle istotne, aby w tym czasie pamiętać również o dbaniu o siebie, dawaniu sobie czasu na odpoczynek, zadbanie o ciało, relaks, hobby oraz regularnym jedzeniu, piciu wody i spaniu. Otoczenie często nie pomaga, bo każdy ma swoje złote rady i w ich gąszczu można się pogubić tracąc zaufanie do swojej intuicji. Pani jako mama zna swoje dziecko i wie czego potrzebuje. Proszę pamiętać, że wchodząc w rolę mamy często uruchamiają się nieświadome przekonania dotyczące tego co to znaczy być dobrą mamą, co powinnam robić a czego nie. Dobrze, żeby Pani zadbała o rytm dobowy, regularny czas dla siebie oraz pracę z psychologiem nad przekonaniami i budowaniem pewności siebie jako mama.