Witam, z powodu strasznego bólu w okolicy lędźwi lekarz zlecił mi RTG kregoslupa lędźwiowego. Zdjęci

12 odpowiedzi
Z powodu strasznego bólu w okolicy lędźwi lekarz zlecił mi RTG kregoslupa lędźwiowego. Zdjęcie nie wykazało zmian w kręgach, przestrzenie międzykręgowe również są prawidłowe. W jaki sposób można ustalić, czym ból jest spowodowany?
Dzień dobry. W celu ustalenia przyczyny bólu należy udać się do fizjoterapeuty. Po szczegółowym wywiadzie i badaniu można określić skąd się bierze problem i przeprowadzić skuteczną terapię.

Dobre badanie osteopatyczne, fizjoterapeutyczne. A jeśli będą wskazania to rezonans magnetyczny kręgosłupa. W RTG nie widać tkanek miękkich, zatem ciężko diagnozowac inne struktury.Przestrzenie mogą być ok, ale może doszlo do mikropęknięcia w obrębie dysku, lub jest przepuklina etc.
Ustalić to może fizjoterapeuta który pracuje z problemami bólowymi kręgosłupa. Na podstawie dokładnego wywiadu i przeprowadzonych testów prowokacyjnych postara się znaleźć przyczynę. Często w przypadkach bólow kręgosłupa przyczyną jest podrażnienie nerwów lub zbyt napięte mięśnie a nie problem kręgów czy "wypadniętych dysków". Pierwszy krok w tym wypadku to fizjoterapeuta.
Witam. Na badaniu RTG nie widać krążków międzykręgowych (dysków). Silne bóle kręgosłupa statystycznie najczęściej są spowodowane konfliktem między tymi ,,dyskami'' a strukturami nerwowymi. Nawet jeśli przestrzenie między kręgowe są prawidłowej wysokości nie oznacza, że nic tam się nie może dziać. Proponuje udać się do zaufanego fizjoterapeuty po objawach klinicznych powinien ustalić co jest źródłem dolegliwości.
Pozdrawiam
Jarosław Komosa
Witam, odpowiedź jest prosta ,przyczyny bólu można ustalić tylko właściwie postawioną diagnozą.
Witam, Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do zaufanego fizjoterapeuty lub osteopaty, w celu zdiagnozowania przyczy bólu.
To bardzo dobra informacja, podstawowe badanie radiologiczne jakim jest RTG wykluczyło poważne zmiany w układzie kostnym, prawidłowa wysokość przestrzeni międzkręgowych to też dobra wiadomość. Sugeruję diagnostykę i terapię u fizjoterapeuty, co pozwoli zaoszczędzić kosztów i zbędnego przyjecia promieni MRI . Jeśli ta okaże się nieskuteczna rezonans magnetyczny.
By ustalić przyczynę bólu najlepiej w takim przypadku zgłosić się do fizjoterapeuty, który powinien przeprowadzić dokładny wywiad, a przede wszystkim badanie funkcjonalne. Te dwie rzeczy wraz z dodatkowymi testami fizjoterapeutycznymi powinny być wystarczające do ustalenia przyczyny dolegliwości, a następnie podjęcia sensownej terapii.
Dzien dobry, wykonanie RTG to tylko podstawowe badanie ukazujące rusztowanie kostne kregoslupa z pominieciem sporej ilosci pozostalych tkanek. Ma za zadanie bardziej wykluczyc poważne schorzenia niz dać diagnoze. W takim przypadku najsensowniej wybrać sie teaz na dokladne badanie kliniczne do osteopaty lub fizjoterapeuty. Są to osoby przeszkolone do bezinwazyjnej pomocy w takich dolegliwościach. Pozdrawiam Marcin Nowak
Dalszą diagnostyka jest niezbędna. Należy wykonać badania wykluczające choroby nerek , badania ginekologiczne w przypadku płci żeńskiej i urologiczne w przypadku płci meskiej następnie fizjoterapeuta i ocena czy nie doszło do zablokowania segmentu ruchowego na poziomie kręgosłupa lędźwiowego. Fizjoterapeuta który zna manualne leczenie schorzeń kręgosłupa .
Dzień Dobry, zachęcam do skorzystania z usług fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia.
Dzień dobry. Badanie obrazowe nie zawsze ujawnia przyczynę problemu. Polecam udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi badanie funkcjonalne i ustali czy dolegliwości są pochodzenia odkręgosłupowego czy może pochodzi od tkanek miękkich. Zabieg terapii manualnej w wielu takich przypadkach skutecznie rozwiązuje problem.