wybieram się na post dr Dąbrowskiej. Mam stwierdzony 1 kamień 1,5 cm w woreczku żółciowym, cz

2 odpowiedzi
wybieram się na post dr Dąbrowskiej. Mam stwierdzony 1 kamień 1,5 cm w woreczku żółciowym, czy są przeciwskazania? Czy jest możliwa modyfikacja diety, aby nie doszło do zapalenia pęcherzka?
Bardzo dobra decyzja. Jednym ze wskazań do diety Dąbrowskiej są kamienie żółciowe i nerwowe. Fenomen tej diety polega na uruchomieniu w organizmie tzw. mechanizmów samoleczenia, które pozwalają na kompleksowy “reset” organizmu. Podczas tej diety włącza się procesu autofagii, który polega na trawieniu zdegenerowanych, uszkodzonych białek i organelli komórkowych. Modyfikacja diety ma zawsze bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Dzień dobry, cieszę się, że myśli Pan/Pani nad modyfikacją swojej diety w celu poprawy samopoczucia i zdrowia. Nie mniej jednak podchodziłabym z rozwagą do stosowania wszelkiego rodzaju diet głodówkowych ( w tym post Dąbrowskiej). W celu poprawy zdrowia i funkcjonowania przewodu pokarmowego (pęcherzyk żółciowy) potrzebna jest modyfikacja stylu życia, zmiana nawyków żywieniowych. Krótkotrwałe diety przynoszą szybki efekt ale nie utrzymuje się one na długo. Jeśli występują już u Pani/ Pana kamienie żółciowe - należy pamiętać o tym by dieta miała charakter łatwostrawny wykluczająca wszelkie rodzaje produktów wzdymających, ciężkostrawnych czy p/wskazanych --> szpinak, szczaw itp. Ważne jest zachowanie prawidłowej higieny spożywania posiłków i dbania o ich regularność. Jedną z przyczyn powstawania kamieni, złogów żółciowych jest nieregularne spożywanie posiłków (posiłek jest bodźcem do sprawnego obkurczania się pęcherzyka żółciowego), w związku z tym diety głodówkowe nie są tu wskazane. Życzę dużo zdrowia. Powodzenia!