Witam wszystkich z góry dziękuję za pochylenie się nad moim przypadkiem i ewentualne rady od fachowc

2 odpowiedzi
Witam wszystkich z góry dziękuję za pochylenie się nad moim przypadkiem i ewentualne rady od fachowców.
Powiem szczerze że przed przejściem na keto obejrzałem wszystkie możliwe materiały na ten temat i z takim przypadkiem jak mój się nie spotkałem.
Jestem mężczyzną mam 36 lat, ważę ok 84 kg, mam dość atletyczną budowę ciała. Jestem aktywny dużo się ruszam , jeźdzę na rowerze , oraz ćwiczę kalistenikę 3 razy w tygodniu.
Od 7 tygodni jestem na diecie ketogenicznej. W pomiarach glukozę mam z reguły ok 80 , a ciała ketonowe we krwi ok 1.5 mmol . Staram się również stosować metodę IF , jem przeważnie 3 posiłki między godzinami 9 i 16. Suplementuję magnez, potas , multiwitaminę , omega 3, oraz kreatynę ok 3 g dziennie.
Problem pojawił się u mnie już po kilku dniach stosowania keto ( pierwsze dni było jedzenie co popadnie boczek , śmietana 36% w dużych ilościach) zacząłem odczuwać ból w dolnej części pleców , coś jak by nerki. zrobiłem badania okazało się że mam podwyższoną kreatynę ok 1,23 , próby wątrobowe , kwas moczowy, mocznik oraz profil lipidowy .
cholesterol całkowity 241
HDL 62
nie LDL 179
LDL 134
trójglicerydy 225
W związku z przekroczonymi normami , przerzuciłem się na bardziej śródziemnomorską wersję keto - jajka, dużo oliwy z oliwek, awokado i olej z awokado , dużo ryb , ale nadal trochę oleju kokosowego , wieprzowiny i smalcu tylko w mniejszych ilościach.
Po 6 tygodniach takiej diety moje wyniki wyglądają następująco :
cholesterol całkowity 326 było 241
HDL 62 było 62
nie LDL 263 było 179,00
LDL 204,00 było 134,00
trójglicerydy 295 było 225
kreatynina 1,45 mg/dl było 1,23 , eGFR 55,07 ml/min/1,73m2 , było >60
Moje samopoczucie było dobre do momentu otrzymania wyników badań. :(

Odkąd jestem na keto czuję się dobrze , mam dużo więcej energii , nie mam spadków energii po jedzeniu , prawie nie czuję głodu ,nie miewam już napadów głodu na słodycze jak to miało miejsce przedtem , mam jasność umysłu , dużo lepiej mi się śpi. A z minusów nadal czuję "dyskomfort w okolicy nerek , przed suplementacją kreatyną brakowało mi energii na treningach. Obecnie po 7 tygodniach keto zszedłem wagi ok. 5 kg , natomiast "optycznie" jest przepaść widzę że straciłem dużo tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu a nawet zwiększeniu masy mięśniowej.

Jestem teraz w kropce , bo z jednej strony czuję się dużo lepiej niż przed dietą , widzę wyniki w sylwetce a jednocześnie ta "dieta" nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu żeby ją przestrzegać , ale z drugiej strony przeraziłem się tymi wynikami badań i czuję się troszkę oszukany przez promotorów ketozy.
Proszę o jakieś wskazówki , co można w takiej sytuacji zrobić , ewentualnie o jakie badania rozszerzyć diagnostykę , oraz po jakim czasie od powiedzmy odstawienia nasyconych tłuszczy ponowić badania żeby był jakiś efekt ?
Czy taki poziom HDL i trójglicerydów w mojej sytuacji jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia ?? dodatkowo proszę o jakieś sugestie co do tego jak najszybciej to obniżyć bez leków , ale nie wychodząc z ketozy ( nie chcę wracać do jedzenia węglowodanów).

Wiem że się rozpisałem bardzo ale chciałem jak najbardziej szczegółowo opisać swoją sytuację.
Bardzo dziękuję za wszystkie konstruktywne uwagi.
Dzień dobry, z tego co Pan opisuje sytuacja jest zła. Tak jak widać parametry oznaczone w badaniach laboratoryjnych pogarszają się. Ma Pan hipertriglicerydemie, hipercholesterolamię, parametry nerkowe są gorsze. Sytuacja wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem i odejścia od dotychczasowej diety oraz zmiany na taką która będzie zdrowa dla Pana organizmu.
Pozdrawiam serdecznie
Dr Katarzyna Martela Tomaszek

Dzień dobry, Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO „zdrowie to stan dobrego samopoczucia (dobrostanu) fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”. Z definicji tej wynika, że zdrowie:jest kategorią pozytywną – dobre samopoczucie (dobrostan), ma trzy wymiary – zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne (obecnie wyróżnia się także czwarty wymiar - zdrowie duchowe). Istnieje wiele mierników stanu zdrowia w tym także są to wyniki parametrów krwi - osoba zdrowa powinna mieć prawidłowe wyniki tych badań. Wyniki profilu lipidowego u Pana są nieprawidłowe, występuje hieprcholesterolemia, hipertriglicerydemia, oraz nieprawidłowy parametr określający funkcję nerek eGFR. Model żywienia, który aktualnie Pan stosuje, również nie jest modelem zdrowym i długoterminowym. Sugeruję wizytę u lekarza oraz dietetyka w celu zmiany Pana diety na model zdrowy żywienia, który nie będzie pogarszał Pańskiego stanu zdrowia, a wręcz przeciwnie, taki, który Pański organizm będzie traktował całościowo, mając na uwadze i prawidłową masę ciała, ale także dobrostan całego Pana organizmu.
Przyjęty model żywienia (dieta) powinna polepszać stan całego organizmu, powinna zapewniać osiągnięcie prawidłowej masy ciała oraz powinny polepszać się wyniki badań, które są miernikami zdrowia.
pozdrawiam serdecznie Kamila Seifert-Jędrzejczak