Witam. We wrześniu tego roku miałam chirurgicznie usuwany pieprzyk z pleców. Miał on może z 1cm śred

1 odpowiedzi
We wrześniu tego roku miałam chirurgicznie usuwany pieprzyk z pleców. Miał on może z 1cm średnicy. Po usunięciu pozostała mi rana na około 5-7 cm, z 5 szwami. Ból przez kilka dni od zabiegu był znośny ale na noc musiałam brać tabletki przeciwbólowe, bo nie wiedziałam jaką pozycję przybrać aby usnąć. Po około dwóch tygodniach wyjęto mi te "igiełki" i rana na prawdę wyglądała ładnie, czyli praktycznie kreska z płytkimi śladami szwów. Po około 2 tygodniach zaczęłam stosować maść na blizny contratubex, bo czułam uczucie ściągania skóry. Wtedy dopiero zaczęłam czuć że miałam coś usuwane tzn. po posmarowaniu bliny myślałam że nauczę się chodzić po ścianach... Tak bardzo swędziały mnie plecy. Przemogłam się jakoś żeby nie trzeć tego miejsca i przez parę dni jeszcze stosowałam tą maść. Niestety przez ten czas zauważyłam że blizna rozeszła się i wygląda obecnie jakbym była zaatakowana nożem od tyłu... Blizna jest ciemno bordowa, nadal czasami swędzi już bez maści... Goi się? Przepraszam za tak długi wywód ale chciała bym bardzo dowiedzieć się, kiedy mogę zacząć stosować coś na to? Domyślam się że blizna się już nie zejdzie, w żaden sposób do środka? Co mogę stosować aby chociaż ta blizna zbladła? Póki co to miejsce jest dość czułe ale nie każdego dnia. Bywają takie dni że w ogóle nic nie czuję a też i takie jak dziś że podczas leżenia na plecach czuję swędzenie tego miejsca i drażliwość. Ostatnie pytanie ???? jak długo może goić się ta blizna?
Wycinanie zmian skórnych zawsze powinno być powiązane z badaniem histopatologicznym usuniętej zmiany. W treści pytania brakuje informacji czy takie badanie zostało wykonane i jaki jest jego wynik.

Prawidłowy sposób przeprowadzenia cięcia usuwającego zależy od miejsca na ciele gdzie występuje zmiana i ma istotny wpływ na proces gojenia i kształt ewentualnej blizny. Zazwyczaj czternaście dni to okres wystarczający do prawidłowego zagojenia rany. Czas gojenia zależy jednak od miejsca występowania, głębokości i rozległości zmiany oraz osobniczo zmiennych właściwości skóry. W każdym przypadku termin usunięcia szwów chirurgicznych powinien być ustalany indywidualnie. Leczenie preparatem Contractubex powinno być rozpoczęte po całkowitym wygojeniu rany, na nieuszkodzonej skórze. Dobrze jest aby ten moment został wyznaczony przez lekarza prowadzącego po wcześniejszej kontroli miejsca operowanego. Tzw. rozejście się blizny może oznaczać, że stosowanie preparatu w przedstawionym przypadku zostało rozpoczęte zbyt wcześnie.

Mało estetyczny efekt zabiegu można poprawić na kilka różnych sposobów. Konieczna jest konsultacja chirurgiczna w celu oceny obecnego stanu miejsca operowanego, rozległości blizny, jej głębokości oraz istnienia ewentualnej infekcji miejscowej. W zależności od stanu miejscowego można rozważyć usunięcie istniejącej blizny, prawidłowe wygojenie miejsca operowanego, włączenie leczenia blizny w odpowiednim momencie. Oprócz preparatów farmakologicznych (generalnie dających dobre efekty) istnieją także inne sposoby leczenia blizny (np. z wykorzystaniem lasera, ostrzyknięcie osoczem bogatopłytkowym, mezoterapia i wiele innych). Kluczowa i najważniejsza jest ocena chirurgiczna i wspólne z pacjentem rozważenie możliwości dalszego postępowania.