Witam, W ciąży pojawiła mi się podobno astma, ale 2 lata temu zniknęła. 10 miesięcy temu znowu zacz

2 odpowiedzi
Witam,
W ciąży pojawiła mi się podobno astma, ale 2 lata temu zniknęła. 10 miesięcy temu znowu zaczęłam się podduszać, wzięłam 5-6 leków ale nie bardzo pomogły, we wrześniu zachorowałam najprawdopodobniej na covid i od tego czasu miałam dramatyczne duszności i uczucie miażdżenia klatki piersiowej. Teraz pozostał mi taki ciężki oddech (muszę brać co chwilę głębszy oddech) i takie dziwne uczucie w klatce piersiowej. Tomograf płuc i serce sprawdziłam i wszystko jest ok. Obecnie jestem pod opieką 2 lekarzy. Jeden uważa że, to niealergiczna (utajona) astma i trzeba znaleźć ten lek, a może to trochę zająć (może 20. lek zadziała?) a drugi że, jest to nietolerancja pokarmowa.
W związku z tym mam pytania:
1. Ile czasu trzeba żeby komórki zapomniały że, w ogóle istniał dany produkt np. gluten, nabiał i kiedy można go wprowadzić
2. Ile czasu po zjedzeniu alergenu przy nietolerancji pokarmowej (dowolnej np. nietolerancji histaminy) utrzymuje się skutki np. duszności czy bóle głowy ?
Sama nie wiem, kto ma rację. Byłam nawet u psychiatry i od września biorę leki przeciw depresyjne i lękowe. Psychiatra uważa, że to nie jest psychosomatyczne, bo ja miewam przerwy w tych dusznościach. 1,5 miesiąca temu przez 3 tyg. było wszystko super, dopóki nie zjadłam sernika –jestem na bardzo ostrej diecie od końca lutego. Bardzo proszę o radę, bo ja już nie wiem co mam robić i o tym myśleć.
Dzień dobry
Jeżeli chodzi o alergie pokarmowe to reakcje mogą być natychmiastowe lub nawet do 72 godzin po spożyciu pokarmu alergizującego. Wszystko jest zależne od rodzaju i mechanizmu alergii pokarmowego. Nietolerancja pokarmowa na m.in. histaminę, siarczyny czy salicylany również mogą dawać objawy w ciągu paru godzin po spożyciu. Warto ograniczyć produkty bogate w histaminę oraz produkty które wzmagają wydzielanie endogennej histaminy przynajmniej na 21 dni. Nietolerancja na siarczyny również może wzmagać napady astmy.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz
D

Trudna sytuacja, gdy nadal nie ma diagnozy lekarskiej. Jeżeli chodzi o nietolerancję pokarmowe, to wystarczyło by na 2-3 tygodnie wyeliminować niektóre produkty( np . Mleko, produkty zawierające gluten, kawę i cukier. Ponadto astmę i objawy podobne mogą wywoływać pasożyty, które często zamieszkują nasze płuca.