Witam, tydzień temu zachorowałam na anginę po raz drugi w ciągu 1,5 miesiąca. Tzn nie mam pewności c

3 odpowiedzi
Witam, tydzień temu zachorowałam na anginę po raz drugi w ciągu 1,5 miesiąca. Tzn nie mam pewności czy to była angina, bo nie bolało mnie gardło, miałam jedynie delikatne białe naloty i trochę powiększone migdały, do tego gorączka ok. 38,5 stopnia, kaszel, katar. Dostałam antybiotyk Dalacin C, brałam go przez 5 dni co 8 godzin. Wczoraj zakończyłam go brać a na migdałach mam ciągle jakieś białe malutkie kropki oraz biały nalot wydostający się z krypty migdała. Do tego ciągle mam jeszcze katar i kaszel ale poza tym czuję się ok. Co to może być? Wydaje mi się że to może wcale nie była angina tylko coś innego.... Naczytałam się różnych rzeczy i teraz się boję, bardzo proszę o pomoc.
Witam!
Pani opis sugeruje infekcję wirusową. Białawe "naloty" nie zawsze, a nawet rzadziej są spowodowane anginą paciorkowcową (bakteryjną). Zazwyczaj są to tzw. "kamienie" migdałkowe (złuszczone nabłonki oraz resztki pokarmowe) zlokalizowane w częściach migdałków zwanych kryptami. Białawe naloty występują w Mononukleozie (chorobie wirusowej). Dość rozsądnym sposobem jest ( przed włączeniem antybiotyku) wykonanie testu na Paciorkowce (najczęstsza przyczynę angin bakteryjnych). Statystyczne znaczna większość infekcji gardła występuje na podłożu wirusowym. Pozdrawiam

Witam serdecznie.
Kamienie(złogi) migdałkowe zwane także detrytem , debrisem to biało szarawe grudki. Gromadzą się tam, gdzie znajdą miejsce – w małych zagłębieniach zwanych kryptami migdałkowymi.

Kiedy migdałki mają widoczne wgłębienia, tak zwane krypty (otworki) zaczynają się w nich pojawiać grudki w kolorze biało-żółto-szarym (nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym migdałków - konieczna weryfikacja mikrobiologiczna), będące głównie zlepkiem resztek pokarmowych oraz złuszczonego nabłonka jamy ustnej.. Początkowo nie muszą być wyraźnie odczuwalne. Dopiero po jakimś czasie zaczyna pojawiać się uczucie „ciała obcego”, które zalega w okolicach gardła. Towarzyszy mu bardzo nieprzyjemny zapach z ust. I właśnie ten symptom wywołuje nie tylko dyskomfort psychiczny, lecz także pierwsze reakcje wśród pacjentów ­­- poszukiwanie informacji o tym niezwykle krępującym problemie.

Zapewne wiele osób (w tym pewnie również lekarzy) pomyślało, że to angina. W tym przypadku nie jest to infekcja bakteryjna , którą leczymy antybiotykiem - chyba, że mamy weryfikację mikrobiologiczną!

USUNIĘCIE migdałków – to sposób najbardziej skuteczny, ale i też najbardziej radykalny.

PŁUKANIE jamy ustnej środkiem odkażajacym oraz usuwanie grudek ręcznie za pomocą szpatułki. Jest to metoda ale żmudna i monotonna. Wymaga powtarzania tak długo jak nie chcemy ich mieć.

WAPORYZACJA-(ablacja, kryptoliza) ma na celu zamknięcie krypty. Zabieg wykonywany jest z reguły w znieczuleniu miejscowym, po oczyszczeniu krypty. Można to wykonać za pomocą ciekłego azotu- krioablacja, prądu o częstotliwości radiowej lub lasera. Choć zabieg niemal bezbolesny, to po zabiegu odczuwalny jest dyskomfort, z uwagi na odczynowe powiększenie się migdałków. Jednak nie zawsze jego efekty są zadowalające?
Decyzja należy do Ciebie i prowadzącego laryngologa..
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Wydaje się, że ma Pani infekcję wirusową, ale bez wizyty z badaniem nie jestem w stanie ocenić stanu obecnego.