Witam sredecznie czym są tajemnicze aromaty (coś chemicznego niezdrowego) w składzie dodane do herba

2 odpowiedzi
Witam sredecznie czym są tajemnicze aromaty (coś chemicznego niezdrowego) w składzie dodane do herbaty ziołowej np. melisy o smaku cytrynowym?
Witam, aromaty są najczęściej spotykanym dodatkiem do herbatek ziołowo-owocowych. Stosowane są głównie w celu uatrakcyjnienia produktu, nadania oryginalnego zapachu oraz do uzupełnienia strat naturalnych aromatów, do których dochodzi w trakcie przetwarzania surowca. W herbatach ziołowych mogą również pełnić funkcję zamaskowania nieprzyjemnego zapachu ziół.

Dzieli się je na:

-Naturalne, otrzymywane z oryginalnych surowców roślinnych.
-Identyczne z naturalnymi, które powstają przez chemiczną syntezę. Pod względem chemicznym są identyczne z substancjami naturalnie występującymi w oryginalnych produktach roślinnych. Charakteryzują się bardzo zbliżonymi walorami aromatycznymi do naturalnych.
-Syntetyczne, które są otrzymywane przez syntezę chemiczną i nie posiadają identycznych odpowiedników substancji naturalnych obecnych w oryginalnych produktach roślinnych.

Zaletami aromatów jest łatwość standaryzacji, sterylność, trwałość i łatwość w dozowaniu.

Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć herbaty z naturalnymi aromatami.

Aromaty dodawane do herbaty ziołowej lub innych produktów spożywczych to związki chemiczne, które zapewniają określony smak lub zapach produktu. Aromaty mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym z naturalnych składników, takich jak olejki eteryczne z roślin, ale mogą być również syntetyzowane w laboratoriach.

Zasadniczo, aromaty stosowane w produktach spożywczych muszą być zatwierdzone przez organy regulacyjne jako bezpieczne do spożycia. Jednakże, jak w przypadku każdego składnika spożywczego, nadmierne spożycie aromatów może potencjalnie prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W przypadku herbaty ziołowej, aromaty cytrynowe mogą pochodzić z naturalnych olejków cytrynowych lub z syntetycznych związków chemicznych, ale zwykle nie są one uważane za szkodliwe w małych ilościach.