Witam serdecznie, Syn uderzyl sie glowa (srodek) w kant b twardego kominka (15 mcy). Plakal w sum

4 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Syn uderzyl sie glowa (srodek) w kant b twardego kominka (15 mcy). Plakal w sumie ponad 5 minut, pojawil sie spory guz, nastepnego dnia zniknal. Jakie sa obajwy wstrzasnienia mozgu? Na co mialaby zwrocic uwage? na jakie objawy?czy powodem do niepokoju moze byc gorszy sen? bede wdzieczna za odpowiedz.
Witam. Bardzo Pani współczuję ale tak niestety bywa szczególnie u żywych chłopców. Sądzę że słabszy sen należy wiązać u Pani dziecka z traumatyzującym przeżyciem. Wstrząśnienie mózgu wiąże się najczęściej z gorszym kontaktem intelektualnym, wymiotami a także (rzadziej) z nierównością źrenic. Mając żywe (dobrze rozwinięte) dziecko, warto mieć w domowej apteczce lek o nazwie Traumeel firmy Heel. Lek jest w pełni bezpieczny. Stosujemy ten lek bezpośrednio po urazie, w miarę często - co 2 godziny podając 1 tabl. do ssania (u małego dziecka należy ten lek rozkruszyć i rozpuścić w niewielkiej il. wody). Po 3 dniach, jeżeli są jeszcze jakieś objawy, należy przejść do stosowania rzadszego - 3 x dziennie po 1 tabl. Warto wiedzieć że ten lek można stosować w każdym wieku a także w sytuacjach jakiekolwiek wynaczynienia związanego z urazem. A więc można ten lek stosować przy zranieniach, zwichnięciach, złamaniach, operacjach, w okresie okołoporodowym itp. Proszę się nie martwić, jednak w razie wątpliwości proszę prosić o konsultację. Pozdrawiam Dr J.Czelej

Nudności, wymioty, dziwne zachowanie, niepokój lub zbyt spokojne zachowanie,...generalnie cokolwiek, czego wcześniej nie było a się pojawiło powinno skłonić do wizyty u lekarza
W przypadku urazu głowy, bez utraty nawet bez utraty przytomności, powinno się jednak skorzystać z diagnostyki szpitalnej. Wstrząs lub wstrząśnienie mózgu u 15 miesięcznego dziecka, raczej trudno zdiagnozować w domu. O bólu głowy nie powie... Na pewno wszelkie nudności, wymioty lub nadmierna senność, będą objawami alarmowymi. Do tego przy urazach głowy obawiamy się krwawienia wewnątrzczaszkowego, które początkowo może nie dawać objawów. Dość często objawy pojawiają się dopiero po 24 godzinach od urazu. Zaburzenia snu, też mogą być konsekwencją urazu głowy. Sugerowałbym jednak badanie lekarskie, ale w poradni przyszpitalnej lub w szpitalu pediatrycznym - z przychodni lub gabinetu, własciwie można dostać tylko skierowanie do szpitala, więc po co przedłużać tą drogę. To zwykła ostrożność, ale nawet niewielkie ryzyko, pozostaje ryzykiem....
Dzień dobry

Jeżeli nie było utraty przytomności to prawdopodobieństwo wstrząśnienia mózgu jest mniejsze.
Bóle głowy po urazie mogą się jednak utrzymywać długo. Niespokojny sen może towarzyszyć każdemu traumatycznemu wydarzeniu w życiu dziecka.
Jeżeli jednak według Pani dziecko zachowuje się inaczej i uraz był duży, bezpieczniej będzie zgłosić się do lekarza (chirurga dziecięcego).

Pozdrawiam
Piotr Hartmann