Witam serdecznie, na czym polega infatylizm podczas mowy dorosłego człowieka w psychologii? Prosz

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,

na czym polega infatylizm podczas mowy dorosłego człowieka w psychologii? Proszę bardzo o jakieś kryteria rozpoznawcze ponieważ dotknąć może on chyba wszystkie grupy społeczne: księży, strażaków, opiekunki, itd.
Witam, z punktu widzenia psychologii infantylizm jest zjawiskiem, w którym osoba dorosła przejawia w zachowaniu, swoich postawach oraz w języku, którym się porozumiewa cech charakterystycznych dla dzieci, osób niedojrzałych, lub sytuacją, w której dzieci starsze zachowują się nieadekwatnie do wieku (jak młodsze). Może wynikać to z np. z uszkodzeń mózgu, udaru, długotrwałego nadużywania substancji psychoaktywnych bądź stanowić reakcję na odcięcie od życia w społeczeństwie np. u osób z chorobami przewlekłymi wymagającymi ciągłego leżenia, utrudniającymi interakcje społeczne.
Infantylizm może też być reakcją na silny stres bądź utrzymujące się napięcie nerwowe, wtedy zauważalny jest u takiej osoby tzw. regres do poprzednich etapów rozwoju, w których ta osoba czuła się bezpieczniej. Przejawia się to w spontanicznie pojawiających się zachowaniach charakterystycznych dla dzieci. Wyróżniamy też infantylizm parafiliczny jako zaburzenie seksualne, w którym satysfakcja seksualna osiągana jest poprzez odgrywanie roli dziecka, najczęściej niemowlęcia. Jak zauważyła osoba zadająca pytanie powyższe zaburzenia występować mogą u różnych grup zawodowych.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie