Witam serdecznie. Mój syn ma 2 lata i 6 mcy. Martwię się jego mowa. Mówi dość dużo słów, ale wszystk

4 odpowiedzi
Mój syn ma 2 lata i 6 mcy. Martwię się jego mowa. Mówi dość dużo słów, ale wszystkie 2 sylabowe jedyne 3 sylabowe to autobu (bez s). Łączy proste zdania próbuje opowiadać. Jego słownictwo to w większości łatwe słowa. Np nie powie raz, dwa ale już powie czy na 3. Ciężko mu wypowiedzieć litera i w tym słowa z ta litera ‚L’ więc lód to nium. Śpi z zamknięta buzia ale często przy zabawie rusza językiem, robi rurki albo wkłada palce. Dziękuje za odpowiedzi
Szanowna Pani,

rozwój mowy i jego tempo to bardzo indywidualna sprawa. Wszelkiego rodzaju deformacje mowy dla dziecka w wieku około 2 lat można zaliczyć do normy rozwojowej. Na obecną chwilę syn jest w procesie budowania języka a aparat mowy wciąż jest poddawany praktyce. Zabawa językiem, czy np., rozdrabnianie twardych pokarmów to dobre działania. Jednak proszę wziąć pod uwagę fakt, że rozwój człowieka i proces nabywania nowych kompetencji, w tym kompetencji językowych to indywidualna umiejętność. Warto zatem przeprowadzić konsultację logopedyczną/ neurologopedyczną po to, aby wykluczyć ewentualne głębsze trudności i jednocześnie rozpocząć profilaktykę w zakresie prawidłowości komunikacyjnych.

Pozdrawiam,

dr Marzena Major
Sugeruję wizytę: Konsultacja neurologopedyczna dzieci - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry!
Z opisu, który Pani podała można wnioskować, że chłopiec rozwija się prawidłowo w zakresie mowy. Należy jednak pamiętać, że prawidłowy rozwój mowy dziecka to nie tylko nadawanie mowy, ale również rozumienie jak również wiele innych kwestii. Dodatkowo prawidłowy rozwój mowy bardzo często zależny jest od rozwoju w zakresie innych sfer.

W tym wieku dzieci bardzo często mylą głoski. Brak głoski "l" może swiadczyć o zbyt którtkim wędzidełku podjęzykowym, ale nie koniecznie. może to również wynikać z braku prawidłowego wzorca bądź wielu różnych innych czynników. Jeśli podczas wymiawiania wyrazów, język znajduję się między zębami zalecam już udać się do specjalisty.
Jeżeli niepokoi Panią rozwój syna proszę nie zwlekać z konsultacją.
Pozdrawiam serdecznie
ETylicka
Zachęcam do oceny indywidualnej podczas konsultacji stacjonarnej. W razie potrzeby służę też konsuktacją online.
Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się więcej na temat mowy dwulatków i trzylatków, to zapraszam na mój kanał na YouTube, wystarczy wpisać Logopeda Radzi.
Serdecznie pozdrawiam,
Marta
Dzień dobry, wymienione trudności nie należą do rozwojowych i dlatego zasadna jest wizyta u neurologopedy w celu oceny przyczyny problemu/problemów. Warto nie czekać bo kompensacje jakie mogą wystąpić często są niewłaściwe a wyeliminowanie powstałych nawyków jest dużo trudniejsze a często nawet w pewnych sytuacjach niemożliwe z powodu np. braku pełnej współpracy dziecka. Pozdrawiam i zapraszam.Beata Musierowicz-neurologopeda-Łódź
Sugeruję wizytę: Diagnoza logopedyczna - 185 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.