Witam serdecznie, mam pytanie jako powstaje pesymistyczny (i w ogóle) światopogląd - nie chodzi o t

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,
mam pytanie jako powstaje pesymistyczny (i w ogóle) światopogląd - nie chodzi o to, że osoba go posiadająca jest chora i ma zaburzenia psychiczne ponieważ pesymizm jako cecha filozoficzna (filozofia) nawet z cechami pesymizmu jako cechy psychologicznej (psychologia, medycyna) nie prowadzi po prostu zależnością do schorzeń klinicznych (typu zaburzenia depresyjne). Interesują mnie konkretnie udział rozłożenia procentowy genów, temperamentu, środowiska...
To ważne aby odróżnić osobę zdrową od chorej w kontekście "negatywnego" postrzegania świata ponieważ na pewno jakiś niuans odróżnienia istnieje i "dobrzy" specjaliści potrafią to rozpoznać.
Myślę, że to kwestia dla naukowców, teoretyków, specjalista (pracujący z człowiekiem) nie musi tego wiedzieć, bo skupiając się na tym umykałyby inne ważne sprawy. Myślenie przyczynowo-skutkowe to tylko jeden z rodzajów poznawania świata i jego powiązań.
Nie sądzę, żeby ludzie byli w stanie określić takie procentowe składowe i by były one aplikowane do tzw każdego człowieka. Wydaje się,.że.to ciekawy temat na badania naukowe

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Bardzo ważne jest podkreślenie, że pesymizm czy optymizm to perspektywy, które mogą posiadać całkowicie zdrowe osoby. Większość badań na temat pesymizmu i rożnego typu zaburzeń, to badania korelacyjne pokazujące współwystępowanie tych zmiennych. Nie możemy wiec na ich podstawie postawić jasno tezy że np. depresja wiąże się z pesymistyczną perspektywą. Istnieje kilka badań pokazujących długoterminowe związki tych zmiennych oraz kilka badań na temat genów i prawdopodobieństwa dziedziczenia takich cech. Trzeba jednak pamiętać, że psychologia jako nauka empiryczna różni się metodologicznie od filozofii poszukującej jednej odpowiedzi. W psychologii skupiamy się na stworzeniu kryteriów diagnostycznych tj. pewnych list objawów, z których występowanie wybranych pozycji uprawnia psychologa do postawienia diagnozy. Objawy te jednak mogą różnic się pomiędzy jednostkami. Innymi słowy dwie osoby mogą zupełnie różnie zachowywać się podczas epizodu depresyjnego. Nie jest więc możliwe zaobserwowanie jednego niuansu różniącego osobę zdrową od chorej. Co nie znaczy, że kryteria nie istnieją. Można znaleść je w DSM-5 czy ICD-10.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.