Witam serdecznie, kiedy introjekty według Gestalt stają się szkodliwe dla osoby wywołując niuedyspoz

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, kiedy introjekty według Gestalt stają się szkodliwe dla osoby wywołując niuedyspozycje psychiczne, a nawet schorzenia psychiatryczne?
Modalność Gestalt patrzy na introjekty jako na styl kontaktu osoby ze środowiskiem. Są to przekazy ze środowiska, które osoba 'wzięła jako swoje', bez różnicowania i dyskryminacji co jest dla niej dobre, a co nie. Poprzednio uważano, że introjekty były mechanizmem unikania kontaktu, jednakże w literaturze anglojęzycznej mówi się o tym, że jest to zakłócenie lub po prostu jeden ze stylów kontaktu, który może zakłocać pełen cykl doświadczenia. Jestem daleka od patrzenia na introjekty czy inne mechanizmy jako coś co wywołuje niedyspozycje psychiczne, czy schorzenia psychiatryczne. Jako, że Gestalt bazuje na kontakcie Ja-Ty, intorjekty mogą ograniczać osobę w jej własnym doświadczaniu relacji ze środowiskiem taką jaka ona jest, tu i teraz.

Według teorii Gestalt, introjekty są internalizowanymi elementami doświadczenia, które mogą być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla jednostki. Introjekty, które stają się szkodliwe dla osoby, często wywołują niemożność pełnego wyrażenia siebie, ograniczenia w relacjach z innymi oraz niedyspozycje psychiczne.

Gdy introjekty są negatywne, mogą one być rezultatem traumatycznych doświadczeń, niewłaściwej opieki w dzieciństwie, lub też społecznych oczekiwań i norm, które nie są zgodne z prawdziwym Ja jednostki. Te internalizowane przekonania, które zakłócają proces samoświadomości i samoakceptacji, mogą prowadzić do utrzymywania się negatywnych schematów myślenia oraz powstawania symptomów depresji, lęków czy zaburzeń osobowości.