Witam serdecznie, jak rozpoznać wysoki poziom stresu?

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,
jak rozpoznać wysoki poziom stresu?
Dzień dobry,
odpowiadając na Pani/Pana pytanie - stres to wysoki poziom napięcia psychicznego i fizycznego, pojawiający się kiedy czujemy się bezradni wobec okoliczności zewnętrznych, obawiamy się, że coś niekorzystnego dla nas może się wydarzyć. Początek reakcji stresowych polega na pojawiających się myślach o zagrożeniu, które wywołują lęk. W takich okolicznościach nadnercza wydzielają adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol, które mobilizują organizm do walki albo ucieczki. Na poziomie fizjologicznym odczuwamy napięcie w ciele, szczególnie w barkach ale także np. zaciskanie dłoni i szczęk, bóle głowy, przyspieszone bicie serca, spłycony i szybki oddech, problemy z żołądkiem - bóle, biegunki, zaparcia, niestrawność, zgaga, czasem wymioty, niechęć do jedzenia albo potrzeba "zajadania" stresu, mrowienie w dłoniach i stopach. Pojawiają się też problemy z koncentracją uwagi, zapamiętywaniem, rozdrażnienie, płaczliwość, przy przewlekłym stresie - problemy ze snem. Długotrwały stres prowadzi do osłabienia organizmu, co zwiększa ryzyko zapadania na infekcje, prowadzi do chorób serca, poważnych chorób żołądka, otyłości, zaburzeń lękowych i depresyjnych, nawracających bólów głowy. Mam nadzieję, że pokrótce odpowiada to na zadane pytanie:)
Pozdrawiam, Emilia Szymanowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Dla lepszego poznania swojego odczucia stresu można spróbować skalować odczuwany stres, to narzędzie w terapii poznawczo-behawioralnej które pomaga nam w zrozumieniu napięcia temu towarzyszącemu.
Często pracuje w skali od 1 do 10, zatem: inny stres jest kiedy stoimy w korku i spieszymy się do pracy, inny poziom odczuwanego stresu może być kiedy stracimy pracę bądź rozstajemy się z ważną osobą. Istotne są również uwarunkowania genetyczne i doświadczenie, jak odbieramy sytuacje stresujące ?
Każdy z nas może odebrać daną sytuacje w różny sposób, przy założeniu, podobnej sytuacji np, jedna osoba może odebrać sytuacje za stresującą na poziomie „2” dla innej osoby na poziomie „6”.
Gdyby pojawiły się pytania, proszę napisać maila, odpowiem.
Pozdrawiam serdecznie,
Agata Jóźwik

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.