Witam serdecznie, jak odróżnić doświadczenie duchowe (jestem katolikiem) od po prostu doświadcze

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,

jak odróżnić doświadczenie duchowe (jestem katolikiem) od po prostu doświadczenia afektywno-emocjonalnego, szczególnie przy zaburzeniach typu nerwicowego i depresyjnego aby nie mylić obydwóch podczas gdy człowiek jest "jednością" ("wszystko" "przenika się")?
Dzień dobry,
Spróbuję odpowiedzieć na przykładzie. Załóżmy, że mamy czworo ludzi, których łączy jedynie jedno - każdy uważa, że nocą odwiedzają go duchy. Pierwsza osoba choruje na psychozę i te nocne odwiedzimy uważa za przerażające: boi się zasypiać, jest zdenerwowana, niewyspana, ze zmęczenia i stresu psuje się jej związek i życie zawodowe. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że taki stan wymaga leczenia - żeby pomóc człowiekowi żyć normalnie. Drugi nie ma żadnej diagnozy psychiatrycznej, ale doświadcza odwiedzin duchów podobnie jak pierwszy: są przerażające, psują sen i życie prywatne. Myślę, że bez względu na to, czy mamy podstawy do postawienia mu diagnozy, czy tez jednak nie - wymaga on pomocy, podobnie jak osoba numer jeden. Trzeci człowiek jest chory psychicznie jak pierwszy, ale dla niego nocne odwiedziny są kojące: wyczekuje ich, uspokajają go i wyciszają. Czy należy go pozbawiać objawu, który podnosi jego jakość życia? Można, tylko że wcale nie jestem przekonana, czy to byłoby dobre. Czwarty człowiek nigdy nie dostał diagnozy psychiatrycznej, mimo to twierdzi, że zmarli, którzy go odwiedzają wnoszą w jego życie nadzieję i spokój. Znów: można go pozbawiać tej dziwnej, chorobowej lub nie, przypadłości - tylko po co?
Objaw sam w sobie nie jest jeszcze zły, ani dobry, ani związany z chorobą, ani niezwiązany. Wszystko wymaga szerszego spojrzenia i odpowiedzi nie tylko na pytanie "Czy to objaw chorobowy?" ale też "Czy jego wpływ na człowieka jest negatywny, obojętny, czy pozytywny?".
Pozdrawiam,
Anna Głowocz

Dzień Dobry, zachęcam do wizyty u specjalisty, aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie