Witam serdecznie, Czy może mi ktoś z państwa wytłumaczyć "mechanizm" w jaki sposób nerwy w zaburzen

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Czy może mi ktoś z państwa wytłumaczyć "mechanizm" w jaki sposób nerwy w zaburzeniach psychicznych powodują, że chce się jeść ( jeśli taka opcja występuje)?
(Proszę bardzo odpowiedź jeśli można kogoś z profesji psychodietetyki)
Witam, nagły stres często powoduje, że z reguły nie chce się jeść, jednak stres przewlekły w pewnym momencie nasila spożycie produktów.
Dlaczego tak się dzieje?
Będąc w przewlekłym stresie spada nam poziom serotoniny (tzw. hormon szczęścia) organizm próbuje wyrównać jego poziom, a prekursorem (czyli coś co jest niezbędne do jej tworzenia) jest tryptofan, który czerpiemy właśnie z pożywienia i to pierwsza sprawa, dlaczego po pewnym czasie stresu chce nam się jeść.
Kolejna sprawa jest taka, że zbyt długi stres przyczynia się do wydzielania większych ilości kortyzolu oraz neuropeptydu Y, które wiążą się ze zwiększonym apetytem i łaknieniem.
Podczas stresu podnosi się również poziom noradrenaliny, a ta również w momencie dłuższego działania może przyczyniać się do zwiększonej ochoty na słodkie.

Dodatkowo wykazano, że osoby, które charakteryzują się emocjonalnym typem jedzenia mogą właśnie w czasie stresu spożywać zwiększone ilości pokarmów.

Pozdrawiam
mgr dietetyki, dyplomowany psychodietetyk Milena Kryś
Fb Milena Kryś dietetyk, psychodietetyk Nie tylko dietetycznie

Dzień dobry,
Często naszym naturalnym instynktem w radzeniu sobie z przewlekłymi stresorami (psychicznymi, emocjonalnymi, czy fizycznymi) jest dokonywanie wyborów, które zwiększają wydzielanie hormonów mających wpływ na nasze lepsze samopoczucie. Z tego względu, gdy czujemy się źle, niejednokrotnie sięgamy po pewne pokarmy, których spożycie zwiększy wydzielanie "kojącej" serotoniny, czy dopaminy. Dodatkowo badania wykazują, że w warunkach przewlekłego stresu mniej śpimy. Mniej snu ma wpływ na wydzielanie większej ilości hormonu greliny, co zwiększa apetyt, powodując, że podświadomie jemy jeszcze więcej.
Serdecznie pozdrawiam,
mgr Katarzyna Szafirska