Witam serdecznie, czy lekarz z zakresu psychiatrii może zagwarantować komuś skuteczność leczenia ps

1 odpowiedzi
Witam serdecznie,
czy lekarz z zakresu psychiatrii może zagwarantować komuś skuteczność leczenia psychiatrycznego?
Chodzi mi o etykę zawodową zakazująca lub nie zakazująca takich gwarancji wyleczenia?

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Żaden lekarz nie może zagwarantować skuteczności swojego leczenia. Poza czynnikami stojącymi po stronie lekarza, mającymi wpływ na skuteczność leczenia są również te na które nie ma wpływu.
Lekarz może zagwarantować to, co w zakresie skuteczności leczenia „stoi po jego stronie”, czyli to na co ma wpływ. A są to m.in. takie rzeczy jak: dołożenie należytej staranności do przeprowadzenia procesu diagnostycznego oraz podczas ustalania strategii leczenia, korzystanie z najnowszej wiedzy w ramach EBM (medycyny opartej na wiedzy naukowej, faktach naukowych), stosowanie się do obowiązujących go zasad etycznych i deontologicznych, każdorazowe uzgadnianie z Pacjentem podejmowanych przez siebie kroków (zarówno diagnostycznych jak i terapeutycznych.
Pozdrawiam serdecznie. Maciej Gołąb.