Witam serdecznie, czy ktos zna sie na tym, ma potwierdzone dobre rezultaty z "wyciagania z ciala" za

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, czy ktos zna sie na tym, ma potwierdzone dobre rezultaty z "wyciagania z ciala" zaburzenia kompulsywno -obsesyjnego? co Panstwo polecacie na to zaburzenie co naprawde dziala? poprsze o pomysly na roznych poziomach by tez patrzec na pacjenta holistycznie. to piekielnie niszczy i zawstydza. Polega to na ciaglym cignieciu, plataniu z boku, za uszmi. Robienie warkoczykow z boku glowy, rozplatywniu ich i ponownym kreceniu/ robieniu warkoczykow, czasami przez godziny non stop. objawia sie w sytyacjach gdzie jest zbut dyzo presji. kiedy jest presja czasowa. lub kiedy niema wystarczajaco duzo pewnosci siebie/ wiary w mozliwosci. rowniez w sytuacjach martwiacych czy stresujacyh/ nerwowych, czasami nawet w tzw podescytowaniu czy dla kogoas trywialnych sytuacjach. trwa to od gimnazjum czyli jakies 24 lata, glownie sammemu w domu, rzadko w miejscu publicznym. utrudnia codzinne zakanczanie czynnisci i zadan oraz zasypianie. Bardzo prosze o kontakt, sugestie/ kreatywne i przemyslane pomysly, efektyne rowiazania, ktore mozna wprowadzic jak najszybciej nawet po tym czacie. wierze, ze maja panswto tu pomusly i ciekawe rady z innej perspektywy. bedziemy zanteresowani glebsza rozmowa na ten temat rowniez. dzieki!
Dzień dobry! Dziękuję za pytanie. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to poważne schorzenie, istnieją jednak skuteczne sposoby leczenia. Obecnie najsilniejsze dowody działania ma terapia behawioralna, łącząca ekspozycję z technikami powstrzymywania reakcji. Dlatego najbardziej sensownym działaniem byłoby poszukanie specjalisty, który zajmuje się tego rodzajem terapii. W dużym skrócie polega ona na planowaniu wystawiania się na stresujące sytuacje i niepodajmowaniu rytuałów (np. zaplatania włosów). Odpowiednio przygotowany specjalista mógłby pomóc Panu/Pani przejść przez ten proces. Taka terapia trwa zazwyczaj przez dłuższy czas, ponieważ mechanizmy leżące u podstaw problemu powstawały przez wiele lat. Oczywiście zrozumiałe jest oczekiwanie jak najszybszych rezultatów, ale zazwyczaj poprawa wymaga czasu. Możliwe jest jednak wyjście z sytuacji i poprawa jakości życia. Wszystkiego dobrego, Wojciech Ilski.

Dzień dobry. Z mojego doświadczenia i posiadanej wiedzy, nie da się poprawić opisanej sytuacji za pomocą sugestii i pomysłów przekazanych przez czat. Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne wymagają terapii. W cięższych przypadkach współpracy psychologa i psychiatry. Statystyki mówią, że poprawa jest możliwa w ok 75% przypadków. Ważny jest czas podjęcia działań. Proszę zatem nie zwlekać z podjęciem terapii. Pozdrawiam Jarek Gorczyca, psycholog.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.