Witam serdecznie, co konkretnie z czynnika środowiskowego, oczywiście poza innymi czynnikami powoduj

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, co konkretnie z czynnika środowiskowego, oczywiście poza innymi czynnikami powoduje zaburzenia depresyjne i obsesyjno-kompulsyjne? (Chodzi o wymienienie tych rzeczy w czynniku środowiskowym które mogą być czynnikiem ryzyka jednocześnie)
Dzień dobry,

badania pokazują, że na te zaburzenia często ma wpływ pozabezpieczny styl przywiązania (lękowo-ambiwalentny lub unikowy), który wynika z tego, jak zostaliśmy wychowani. Nie bez znaczenia są też np. niepowodzenia szkolne, trudności w nawiązaniu przyjaźni itp.

W razie potrzeby proszę śmiało pisać, doprecyzuję swoją odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Czynniki środowiskowe mogą odgrywać rolę w rozwoju zaburzeń depresyjnych i obsesyjno-kompulsyjnych, choć są one zazwyczaj interaktywne z czynnikami genetycznymi i biologicznymi. W przypadku zaburzeń depresyjnych i obsesyjno-kompulsyjnych niektóre czynniki środowiskowe, które mogą zwiększać ryzyko, obejmują:

Wydarzenia życiowe stresogenne: Doświadczanie trudnych wydarzeń życiowych, takich jak utrata bliskiej osoby, rozwód, problemy finansowe czy utrata pracy, może zwiększyć ryzyko depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Narażenie na przemoc lub nadużycia: Osoby doświadczające przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej w dzieciństwie lub w dorosłym życiu mogą być bardziej podatne na zaburzenia psychiczne, w tym depresję i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Problemy rodzinne: Niezdolność do budowania zdrowych relacji rodzinnych, konflikty rodzinne i brak wsparcia emocjonalnego mogą być związane z występowaniem zaburzeń psychicznych.

Izolacja społeczna: Brak wsparcia społecznego, poczucie izolacji i samotności mogą zwiększać ryzyko depresji.

Choroby przewlekłe: Walka z chorobami przewlekłymi, bólem lub niepełnosprawnością może wpływać na stan psychiczny i prowadzić do depresji.

Stres w miejscu pracy: Wysoki poziom stresu w miejscu pracy, w tym nadmierny nacisk, mobbing, czy brak kontroli nad sytuacją zawodową, może przyczynić się do rozwoju zaburzeń psychicznych.

Uzależnienia: Uzależnienia od substancji chemicznych, takich jak alkohol czy narkotyki, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.