Witam,sama nie wieże, że to piszę ale czuję że sama nie dam rady. Mój synek ma 10 lat jest cudowny,

5 odpowiedzi
Witam,sama nie wieże, że to piszę ale czuję że sama nie dam rady. Mój synek ma 10 lat jest cudowny, otwarty dobrze się uczy ma znajomych lubi się bawić i wiem że nas kocha. Jednak są sytuacje, wystarczy że czegoś mu nie pozwolimy np.gry na tablecie, albo wynika jakąś sytuacja konfliktowa to złości się i w całym tym ferworze bije,pprzeklina-chociarz z tym jednym się uspokoił,ale np . grozi że coś sobie zrobi niszczy przedmioty a gdy wszystko się uspokaja przeprasza i próbuje się tłumaczyć tym że jak jest zdenerwowany to tak reaguje i nie umie inaczej.Wiem , że powinnam zrobić ten krok i udać się do psychologa myślę że sama również będę potrzebowała takiej pomocy.Bardzo go kocham .
mama.
Dzień dobry,to bardzo dobrze,że dostrzega Pani potrzebę szukania pomocy u profesjonalisty. Ludzie często zbyt długo zwlekają by sięgnąć po pomoc mając nadzieję,że problem sam się rozwiąże a zwykle tak się nie dzieje. Z tego,co Pani pisze syn może być uzależniony od gier,stąd jego nieadekwatne reakcje. Trzymam kciuki oby jak najszybciej udało się rozwiązać Państwa problemy.

Popieram Pani tok myślenia. W takich sytuacjach najczęściej praca idzie dwutorowo: dla syna proponuję trening radzenia sobie ze złością i trudnymi emocjami, a dla rodziców konsultacje wychowawcze (ewentualnie Szkoła dla Rodziców)-wskazówki jak pomóc dziecku odzyskać równowagę i zadbać o dobre relacje w konflikcie. Ważne by nie tracić z oczu tego co najważniejsze - wzajemnej miłości! A także tego, że opisywane przez Panią reakcje syna nie mają charakteru złośliwego, perfidnego i zaplanowanego z premedytacją wkurzenia rodziców. Jak sam tłumaczy "nie umie inaczej" zatem trzeba go tego nauczyć.
Szanowna Pani,
widoczne jest, że zależy Pani na relacji z synem oraz na jego prawidłowym rozwoju emocjonalnym.
Dobre będzie jeśli uda się Pani po profesjonalne wsparcie. Dzięki temu uzyska Pani wskazówki do dalszej pracy z dzieckiem. Może okazać się że cały proces zakończy się na kilku konsultacjach.
Życzę powodzenia .
Dzień dobry. Z opisu wynika, że syn ma trudności z regulowaniem swoich emocji, szczególnie złości. Gdy coś idzie nie po jego myśli, spotyka się z zakazem lub nakazem mocno się denerwuje. Ważne, aby nauczył się, ze każda emocja jest dobra i potrzebna i ma prawo czuć złość. Ale jednocześnie warto wypracować z dzieckiem sposoby regulowania tych emocji, aby w łatwy i szybki sposób potrafił się uspokoić. Może np narysować złość i podrzeć kartkę, liczyć od 100 co 7 w dół, uderzać w poduszkę, gnieść gniotka itp. Ponadto dziecko musi mieć jasno określone zasady i granice, które ustalają dorośli. Można wspólnie zasady zapisać i powiesić w pokoju dziecka w widocznym miejscu. Jeśli zachowania eskalują warto zgłosić się do psychologa. Pozdrawiam
Chłopiec potrzebuje wsparcia w nabywaniu umiejetnosci radzenia sobie z emocjami. Mógłby się przydac Trening Umoejętnosci Społecznych, proszę się rozejrzeć w okolicy czy któraś poradnia go nie prowadzi. Pani natomiast zaproponowałabym wsparcie w doskonaleniu kompetencji rodzicielskich np. poprzez uczestnictwo w "Szkole dla rodziców".
JC