Witam, przychodzę z pytaniem jak namówić rodziców na terapie małżeńską. Problemem jest brak rozmowy

2 odpowiedzi
Witam, przychodzę z pytaniem jak namówić rodziców na terapie małżeńską. Problemem jest brak rozmowy o problemach i emocjach. Jestem nastolatkiem, żyjemy wszyscy pod jednym dachem i czuję się pośrodku niczego, ponieważ samemu nic nie zdołam - jedno się żali na drugie do mnie i na odwrót. Nie mam pojęcia jak im zasugerować wizytę, ponieważ problem trwa od bardzo dawna, a dalej nic z tym nie zrobili. To jest jak parabola - raz się układa i mam nadzieję że będzie coraz lepiej, po czym przychodzi kłótnia i cisza między nimi na dni, tygodnie... Potrzebuję porady bo nie wiem jak długo to się jeszcze przeciągnie.
Dzień dobry,

proponuję szczerze porozmawiać z rodzicami o tym co czujesz, gdy się kłócą czy kiedy mają ciche dni. Sposobów na namowinie na terapię nie ma. Możesz to zasugerwać, ale to oni muszą czuć, potrzebę naprawienia relacji i pracy nad zmianą u psychoterapeuty. Bez choćby symbolicznej chęci i gotowości do pracy nad poprawą relacji w gabinecie, nie ma szans czy technik, aby ich do tego przelać.

Pozdrawiam,
Adam Zajączkowski

Dzień dobry! Czytam, że jest Ci trudno w tej sytuacji samemu ale też martwisz się o rodziców. Jesteś ich dzieckiem, nie zdołasz naprawić ich problemów, ani nie możesz brać na siebie takiego obciążenia. Może sygnałem dla rodziców, a wsparciem również dla Ciebie, będzie zaproponowanie, że Ty chcesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Możesz też podrzucić rodzicom pomysł spotkania w trójkę z terapeutą rodzinnym, gdzie powiesz o swoich troskach, cierpieniu, a terapeuta weźmie na siebie pokierowanie dalej sytuacją. Trzymam za Ciebie kciuki, Klaudia Majka