Witam, proszę o opinie czy poniższy opis MRI świadczy tylko o zwyrodnieniach, czy sprawa jest poważ

3 odpowiedzi
Witam,
proszę o opinie czy poniższy opis MRI świadczy tylko o zwyrodnieniach, czy sprawa jest poważniejsza.
Proszę również o wskazanie najbardziej odpowiednich ćwiczeń w celu naprawy, jak również przeciwskazań.
Bardzo dziękuję

Ostatnią w pełni wydzieloną przestrzeń traktuję jako poziom L5-S1.
W pozycji badania lordoza kręgosłupa z cechami spłycenia.
Wysokość trzonów kręgów zachowana.
Wysokość tarcz międzykręgowych wielopoziomowo zachowana, cechy odwodnienia krążków.
Na poziomie Th12-L1 istotnych zmian zwyrodnieniowych nie widać.
Na poziomie L1-L2 centralna protruzja krążka na ok. 2mm z cechami spłycenia zachyłków korzeniowych, z
cechami wnikania do otworów międzykręgowych.Kanał kręgowy w wym. a-p do 12mm.
Na poziomie L2-L3 istotnych zmian zwyrodnieniowych nie widać.
Na poziomie L3-L4 centralna, szerokopodstawna protruzja krążka na ok.3,5mm , z cechami częściowej
migracji ku dołowi za tylna pow. trzonu L4, z cechami spłycenia zachyłków korzeniowych, z cechami
modelowana korzeni nerwowych , z cechami wnikania do otworów międzykregowych.Kanał kręgowy w
wym. a-p do 12mm.
Na poziomie L4-L5 cechy uszkodzenia pierścienia włóknistego, centralna szerokopodstawna protruzja
krążka na ok. 2,5mm z cechami spłycenia zachyłków korzeniowych z modelowaniem korzeni nerwowych , z
cechami wnikania do otworów miedzykregowych. kanał kregowy w wym. a-p do 12mm.
Na poziomie L5-S1 centralna i nieco bardziej lewostronna protruzja krążka na ok. 3mm ze spłyceniem
zachyłków korzeniowych, z modelowaniem lewego korzenia nerwowego..
Stożek rdzenia bez zmian.
Sygnał struktur mięśniowych okołokręgosłupowych w granicach normy.
Dzień dobry, nie da się w sposób rzetelny, na podstawie samego opisu badania obrazowego odpowiedzieć na pytania co do powagi sytuacji, a tym bardziej dobierać leczenia. Badanie obrazowe jest badaniem dodatkowym, a nie badaniem podstawowym. Badanie obrazowe typu MRI ma potwierdzić lub wykluczyć to co wyszło w badaniu Pacjenta w gabinecie, nigdy na odwrót. W tym celu polecam umówić się na wizytę stacjonarną do fizjoterapeuty, który przede wszystkim zbada i oceni CAŁOŚĆ organizmu, a nie tylko sprawdzi wynik i da ćwiczenia z przysłowiowej "kartki". Pozdrawiam.

Przez internet nikt nie da wiarygodnych rad w tym przypadku. Proszę udać się osobiście do fizjoterapeuty. Pozdrawiam!
Witam, najważniejsze są objawy pacjenta. W pierwszej kolejności należy zbadać czy ma Pan/i objawy z powodu opisanych protruzji. Można to tylko sprawdzić poprzez przeprowadzenie wywiadu oraz wykonaniu kilku testów jak np. sprawdzenie siły mięśniowej w kończynach dolnych (wspięcie na palce, zgięcie grzbietowe stop czy palucha z oporem) oraz wykonanie testu uniesienia prostej nogi - tzw. Lasequ'a dodatkowo sprawdzić czynne ruchy kręgosłupa: zgięcie w przód, tył i zgięcie na boki i będzie wszystko jasne. Na rezonansie zazwyczaj więcej wychodzi niż nam dolega. Proszę udać się do zaufanego fizjoterapeuty, który nie powieniem mieć problemów z właściwą oceną. Pozdrawiam Jarosław Komosa Fizjoterapeuta Konstancin