Witam, piszę z dość dziwnym problemem. Od kilku lat boję się czytac na głos i występować przed innym

3 odpowiedzi
Piszę z dość dziwnym problemem. Od kilku lat boję się czytac na głos i występować przed innymi ludźmi, dostaje wtedy tak jakby ataku paniki, mocno bije mi serce jakby miało zaraz wyskoczyć, drży mi głos i czuję jakbym miała się zaraz rozplakac. Ostatnio jest gorzej, ponieważ ciągle o tym myślę, chce mi się płakać, ale nie umiem nikomu o tym powiedzieć, czy da się to leczyć?
Dzień dobry, problemy z wystąpieniami publicznymi nie są niczym szczególnie dziwnym, zdarzają się wielu osobom. Kiedy są związane z nadmiernym lękiem i napięciem potrafią być naprawdę dokuczliwe. Jeśli chciałaby Pani nad nimi pracować pierwszym krokiem będzie wizyta i diagnoza przyczyny problemu u psychoterapeuty. Następnie będzie Pani mogła w porozumieniu ze specjalistą zastanowić się nad możliwościami leczenia odpowiednimi dla Pani, np. psychoterapią. Powodzenia!

Dzień dobry. Nadmierny lęk przed wystapieniami publicznymi to stosunkowo częsta przypadłość. Oczywiście przedstwiony problem wymagałby doprecyzowania i zabadania kontekstu psychologicznego. Taką pomoc można uzyskać od psychoterapeuty i lekarza psychiatry. Pozdrawiam
Przykro mi, że masz takie trudności. To, co opisujesz, brzmi jak lęk sceniczny, który jest dość powszechnym problemem. W wielu przypadkach jest to związane z tzw. lękiem społecznym, który charakteryzuje się intensywnym stresem i niepokojem związanym z sytuacjami społecznymi, zwłaszcza gdy jesteśmy obserwowani lub oceniani przez innych.

Ważne jest, aby pamiętać, że jest wiele sposobów na radzenie sobie z tym problemem, a pomoc psychologiczna może być bardzo skuteczna. Terapeuci często korzystają z technik pochodzących z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) do pomocy osobom cierpiącym na lęk sceniczny. Są to techniki, które pomagają zrozumieć i zmienić myśli i zachowania, które prowadzą do lęku.

Próba radzenia sobie z tym problemem samodzielnie może być trudna, dlatego warto skonsultować się z profesjonalistą, tzn. psychologiem lub psychiatrą. Mogą oni dostosować plan leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb i pomóc Ci nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z lękiem.

Pamiętaj, że nie jesteś sama z tym problemem i istnieje wiele osób, które przechodzą przez podobne doświadczenia. Warto poszukać wsparcia, które może przyjść z wielu źródeł - od profesjonalnej pomocy, przez grupy wsparcia, po rozmowy z przyjaciółmi i rodziną.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.