Witam Państwa, mam pytanie - dlaczego sama psychodukacja i świadomość problemów psychiatrycznych (g

3 odpowiedzi
Witam Państwa,
mam pytanie - dlaczego sama psychodukacja i świadomość problemów psychiatrycznych (gł.zaburzenia depresyjne, lękowe) jest niewystarczająca (nie pytam o psychoterapię i farmakloterapię,która też niewiele wnosi)? Proszę bardzo tylko nie pisać (od góry mi znane), że zależy od chęci pacjenta, modyfikacji leków, zmiany terapeuty, itp. chodzi o to, że niewiele daje także z tych rzeczy; w niektórych krajach nawet kwalifikują chorych na depresyjność do eutanazji - oczywiście nie jest to mój światopogląd, a portal tu do ocen moralnych...)
Proszę zapisać się na Akademie Medyczną i po latach studiów uzyska Pani/Pan odpowiedź na te pytania.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Pozwolę sobie nie zgodzić się z Kolegą specjalistą. Nie sądzę, żeby lata spędzone na Akademii Medycznej dały odpowiedź na te pytania. Taka odpowiedź jest paternalizująca. Przykro mi to stwierdzić.
A co do meritum: miło słyszeć.
Proszę sprawdzić czy Pani twierdzenia obejmują też obszar psychoanalizy lacanowskiej?
Pozdrawiam!
Pytanie to dotyczy natury ludzkiej i jest pytaniem filozoficznym, egzystencjalnym. Można je sprowadzić do twierdzenia Owidiusza: "widzę i pochwalam to, co lepsze, lecz wybieram gorsze". Zagadnieniem tym zajmowało się wielu filozofów począwszy od Sokratesa, Platona, Arystotelesa aż do nowożytnych (np. Spinoza). Pogląd filozoficzny określany intelektualizmem etycznym to postawa, zgodnie z którą nie jest możliwe, żeby człowiek wiedział co jest dobre, a postępował źle. Czy rzeczywiście tak jest? Można się zastanawiać dlaczego osoby wiedzące o istnieniu cukrzycy, otyłości i miażdżycy doprowadzają się do stanu choroby, a osoby uzależnione zażywają szkodliwe dla nich substancje. Zgodnie z intelektualizmem etycznym niedostatecznie wiele wiedzą. Moje osobiste stanowisko jest jednak takie, że wiedza to jedno, a doświadczenie i praktyka życiowa to zupełnie coś innego. Chory na depresję czy cukrzycę może przeczytać wszystko na temat choroby, ale nie poradzi sobie z nią, jeśli nie podejmie szeregu praktycznych działań. Praca terapeutów nie polega na wykładaniu klientom teorii dotyczącej specyfiki ich psychiki, lecz na dostarczaniu klientom doświadczeń innych niż ich dotychczasowe doświadczenia życiowe - to nadaje spotkaniom charakteru leczniczy i pozwala osobie w terapii rozwijać się w różnych obszarach. Czasami proszę klientów, aby na wykresie kołowym narysowali ile miejsca w ich życiu zajmują różne obszary: rodzina, praca, relacje, zdrowie, rozwój osobisty, pasje, przyjemności, działalność społeczna, ukochana osoba. Na tak prostym ćwiczeniu można zobaczyć jak w praktyce życiowej dbamy o swój rozwój na różnych płaszczyznach. Najczęściej zachodzi tutaj nierównowaga pokazująca jak trudno jest klientom zadbać holistycznie o różne obszary życia. Te dysproporcje pokazują mi jak wiedzę o równowadze życiowej klienci przekładają na praktykę. Oczywiście może to nie być jedyne słuszne narzędzie, ale dla mnie osobiście bardzo pożyteczne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.