Witam Państwa, jestem facetem i mam ciągłe myśli typu, że na coś zachoruje i z tego powodu umrę. Co

3 odpowiedzi
Witam Państwa, jestem facetem i mam ciągłe myśli typu, że na coś zachoruje i z tego powodu umrę. Co to może być? Czy muszę iść do psychiatry? Czy to schizofrenia?
Dzień dobry,

to co zawarł Pan w krótkim opisie wskazuje, że doświadcza Pan lęku o zdrowie. Celem postawienia trafnej diagnozy proponuję odwiedzić psychiatrę lub psychologa. Na takiej wizycie proszę opowiedzieć o tym, jak często, kiedy i w jakim stopniu myśli te utrudniają Panu funkcjonowanie. Dobrze przygotowany specjalista rozszerzy wywiad o inne aspekty, by mieć pełny obraz doświadczanych przez Pana trudności. Jeżeli doświadcza Pan tylko tego co opisał Pan w pytaniu to nie jest to schizofrenia. Schizofrenia charakteryzuje się tym, że występują urojenia/omamy słuchowe/zaburzenia myśli i inne. W razie pytań proszę o kontakt na czacie.

Łączę wyrazy szacunku
Wojciech Tylek

Szanowny Autorze,

Troska o zdrowie jest naturalnym elementem życia, natomiast jeżeli zaczyna się nasilać do takiego stopnia, że przysparza cierpienia i lęku o własne życie, wówczas warto udać się do specjalisty i wspólnie zastanowić się nad źródłem niepokoju.

W Pana opisie sytuacji nie ma podstaw, by podejrzewać schizofrenię, natomiast zdecydowanie zachęcam udać się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry, aby opanować lęk, który może wprowadzać poczucie dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
To, co Pan opisujesz, wydaje się bardziej pasować do kategorii zaburzeń lękowych niż schizofrenii. Myśli obsesyjne na temat choroby i śmierci mogą być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD) lub lęków związanych ze zdrowiem (hipochondrią).
Osoby cierpiące na hipochondrię mają często lęk przed chorobą lub przekonanie, że są poważnie chore, pomimo braku obiektywnych dowodów na to. Natomiast osoby z OCD mogą mieć natrętne myśli na temat choroby lub śmierci, które prowadzą do działań kompulsywnych, takich jak ciągłe sprawdzanie stanu zdrowia, unikanie pewnych miejsc czy zachowań, lub wykonywanie rytuałów w celu złagodzenia lęku.
Ważne jest zrozumienie, że myśli obsesyjne niekoniecznie oznaczają, że masz poważne zaburzenie psychiczne. Mogą być one wywołane stresem, napięciem, czy nieprzyjemnymi doświadczeniami życiowymi. Jednak jeśli te myśli stają się niekontrolowane, wpływają na codzienne funkcjonowanie i powodują znaczne cierpienie psychiczne, warto skonsultować się z profesjonalistą.