Witam Państwa, Jaka w końcu ustaleniami badawczymi jest ta korelacja pomiędzy afektami, a procesa

2 odpowiedzi
Witam Państwa,

Jaka w końcu ustaleniami badawczymi jest ta korelacja pomiędzy afektami, a procesami poznawczymi osoby z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi? Wiadomo, że emocje wpływają na procesy poznawcze i vice versa.
Witam serdecznie. Korelacja będzie zmieniać się z badania na badanie, jednakże można przyjąć, że przyjmuje ona co najmniej umiarkowaną siłę. Na podstawie założenia takiego związku między poznaniem a afektywnością oparta jest terapia poznawczo-behawioralna i jej odmiany.
Przykładowe badanie analizujące zależność między ruminacją (myśleniem w kółko o problemie) a depresją, wykazało siłę związku r= 0,48. Przy czym uwzględniając nadzieję, która jest czynnikiem poznawczym, okazało się, że jest ona moderatorem, zmniejszającym depresję (negatywną afektywność).

Żródło: w w w. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4414423/

Dzień Dobry, korelacja bedzię zazwyczaj zmienna. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!