Witam Państwa, czy każda nerwica zawsze "bazuje" na konflikcie wewnętrznym?

2 odpowiedzi
Witam Państwa, czy każda nerwica zawsze "bazuje" na konflikcie wewnętrznym?
Dzień dobry, w ujęciu psychodynamicznym faktycznie za lękiem(mówiąc potocznie nerwicą) stoją ukryte konflikty psychiczne. W tym spojrzeniu na lęk, atak silnego cierpienia bądź lęku jest rezultatem gwałtownego przebicia się nieświadomych konfliktów do świadomości. Natomiast korzeni nieświadomych konfliktów poszukuje się w doświadczeniach wczesnodziecięcych. Natomiast w ujęciu poznawczym na lęk skupiamy się na procesie postrzegania i postawach, które mogą zaburzać ocenę napotkanych,,niebezpieczeństw”. Osoba może albo przeceniać naturę i wielkość zagrożenia, albo nie doceniać swojej zdolności do skutecznego stawienia mu czoła. W ujęciu poznawczym sednem zaburzeń lękowych(nerwicowych) są błędne procesy myślowe, takie jak skłonność do katastrofizmu(selektywne skupianie się na najgorszych z możliwych konsekwencjach danej sytuacji). Osoba, która przeżywa silny lęk może wpaść w tzw. błędne koło, które ma miejsce wówczas, gdy pojawiający się lęk wywołuje objawy somatyczne, które potęgują uczucie lęku. W zaburzeniach lękowych nasz umysł, można powiedzieć ,,stara się za bardzo”, chce nadmiernie chronić nas przed zagrożeniem interpretując rzeczywistość nieadekwatnie do rzeczywistości, przeceniając zagrożenie i zapominając o naszych umiejętnościach radzenia sobie.

Dzień dobry,

Nie, nie każda nerwica bazuje na konflikcie wewnętrznym. Nerwica to ogólny termin używany do opisania różnych zaburzeń psychicznych, które często mają podłoże emocjonalne i psychiczne. Cechą charakterystyczną zaburzeń nerwicowych jest odczuwanie lęku oraz niepokoju. Obecnie zamiast nazwy nerwicy praktykuje się nazwę zaburzenie lękowe. W zaburzeniach lękowych konflikty wewnętrzne mogą być jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju niektórych rodzajów leków, jednak istnieje wiele innych czynników, które również mogą wpływać na rozwijanie się tych zaburzeń. Jednym z czynników może być stres i traumatyczne wydarzenia. Osoby, które doświadczyły trudnych wydarzeń życiowych, mogą być bardziej narażone na doświadczenie lęków.
Dodatkowo czynniki środowiskowe, takie jak trudności w rodzinie, problemy w szkole lub w pracy, mogą również wpływać na rozwijanie się zaburzeń lękowych. Jeśli Pan/Pani doświadcza konfliktów wewnętrznych, to warto skonsultować się ze specjalistą, psychologiem, aby przyjrzeć się temu problemowi i poszukać rozwiązania.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek