Witam, od pewnego czasu mam problem z przełykaniem napojów i pokarmów. Stało się to stopniowo, najpi

2 odpowiedzi
Witam, od pewnego czasu mam problem z przełykaniem napojów i pokarmów. Stało się to stopniowo, najpierw był problem z przełykaniem picia, teraz dzieje się to z pokarmem. Dodam, że nic mnie przy tym nie boli, nie oczuwam żadnego fizycznego problemu, wydaje mi się, że jest to kwestia na tle nerwicy. Od kilku lat cierpię na nerwicę lękową. Mój strach przed przełknięciem pokarmu polega na tym, że nie jestem w stanie normalnie przegryźć i połknąć, bo czasem wręcz jedzenie staje mi w gardle i czuję napięcie, strach, szybkie bicie serca. Myślę o tym cały czas i przez to nie mogę normalnie funkcjonować. Dopada mnie dołek, bo nie wiem jak sobie poradzić. Mam 28 lat, nie miałam dotychczas żadnych zdrowotnych problemów, jedynie żelazo czasem mi spadało do niskiego poziomi. Czytałam, że problem z przełykiem może być z tym związany. Proszę o poradę, czy to faktycznie może być od żelaza i czy to możliwe, aby to był lęk wyimaginowany w mojej głowie?
Witam serdecznie, ta dolegliwość może mieć podłoże psychosomatyczne. Związana jest z nadmiernym stresem, który często bywa nieuzasadniony. Emocje mogą powodować specyficzne odczucia wewnątrz przełyku, niepokój i poczucie dyskomfortu. Zachęcam do terapii, podczas której będzie możliwe zrozumienie istoty problemu.

Witam,
Na pewno w pierwszej kolejności ważne żeby skonsultowała Pani ten problem z lekarzem ogólnym (jeśli jeszcze Pani tego nie zrobiła). Myślę że pomocne będą badania krwi które stosunkowo szybko można zrobić.
Jeśli wyniki będą dobre wtedy możemy uznać ze to co Pani dolega jest na tle psychosomatycznym. Najlepszą udowodnioną badaniami terapią nerwicy lękowej jest terapia poznawczo-behawioralna. Razem z terapeutą przejdzie Pani proces który będzie polegał na ćwiczeniu tego co sprawia Pani największą trudność czyli w tym przypadku będzie to trening polegający na przełykaniu. Jest to do przejścia i myślę że znajdzie Pani pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Martyna Powierża