Witam. Od około 2 lat borykam się z problemami z kolanami, natomiast ok.2tyg. temu doszło do zwichni

1 odpowiedzi
Witam. Od około 2 lat borykam się z problemami z kolanami, natomiast ok.2tyg. temu doszło do zwichnięcia rzepki w lewym kolanie. Obecnie stosowana jest orteza i jestem po rezonansie kolana. Niestety wizyta u specjalisty dopiero w połowie listopada, więc proszę o pomoc w odczytaniu wyniku oraz podpowiedź czy jest to coś pilnego czy można czekać na tą wizytę oraz jakie mogą zostać podjęte dalsze kroki.
Stan po zwichnięciu bocznym rzepki: rozległe stłuczenia szpiku kostnego podchrzęstnie w dolno-przyśrodkowej części rzepki oraz w bocznej części kłykcia bocznego kości udowej z widoczną odcinkową dyfrakcją warstwy korowej, mogącą odp. jej nadłamaniu. Niewielkie ognisko obrzęku szpiku kostnego zlokalizowane podchrzęstnie w tylnej części kłykcia przyśrodkowego k.piszczelowej. Wysięk w stawie kol.-w zachyłku nadrzepkowym warstwa płynu gr.9mm-z drobnymi zgrubieniami błony maziowej,w zachyłku ACL6mm, PCL5mm, nie uwidoczniono ewidentnych wolnych ciał stawowych. Chrząstka rzepki o zachowanej grubości, bez ewidentnych ubytków, niewielkie zmiany przeciążeniowe w miejscu"przyparcia" do kłykcia bocznego kości udowej.
Rzepka-typ3wg Wiberga, kąt bocznego pochylenia zwiększony do ok.21st., minimalna lateralizacja o ok.2mm; TT-TG ok.13mm, wskaźnik Insall-Salvati ok.1,16.
Na poziomie ok30mm powyżej centralnej części szpary stawu kol., w miejscu styku chrząstki stawowej rzepki z chrząstka górnej części bloczka kości udowej cechy dysplazji bloczka-splaszczony, z hipoplastyczną częścią przyśrodkową, na tym poziomie kąt bruzdy m-kłykciowej wynosi ok.174st.
Jeśli było to pierwsze zwichnięcie rzepki, to zwykle zaczynamy leczenie od odciążania i fizjoterapii. W rezonansie nie ma ewidentnych zmian wskazujących na konieczność leczenie operacyjnego (opisywane nadłamania itp są typowe dla przebytego urazu) , chociaż przy znacznej dysplazji (tu konieczne jest obejrzenie obrazów diagnostycznych) niekiedy podejmuje się decyzję o operacji z uwagi na duże ryzyko nawrotów. Na razie konieczne są kule i rehabilitacja. Można zastosować stabilizator rzepki (Np Tru Pull)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.