Witam. Od kilku lat zmagań się lękiem i fobią społeczną. Ile trzeba wizyt u psychoterapeuty bądź psy

2 odpowiedzi
Od kilku lat zmagań się lękiem i fobią społeczną. Ile trzeba wizyt u psychoterapeuty bądź psychologa żeby z tego wyjść? I czy to jest w ogóle możliwe ? Na wizyty na NFZ długo trzeba czekać?
Witam serdecznie.

Lęk oraz fobię społeczną można wyleczyć, jest to możliwe.
Są to jedne z powszechniejszych problemów, z którymi osoby zgłaszają się do psychologa, do psychoterapeuty bądź do psychiatry. Istnieją w związku z tym sprawdzone schematy leczenia, tak farmakoterapią, co psychoterapią.
Trudno jednoznacznie powiedzieć ile wizyt potrzeba "żeby z tego wyjść". Dlaczego? Na precyzyjniejszą odpowiedź potrzebowałabym szerszych danych.

Czas trwania terapii zależy od:

1. Czasu trwania objawów oraz stopnia w jakim wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Dłużej będzie trzeba leczyć objawy lękowe, jeśli sięgają czasów dzieciństwa, dorastania, krócej, jeśli jest to kwestia kilku miesięcy.

2. Profilu osobowości pacjenta. Czasem objawy lękowe pojawiają się w kontekście jakiegoś wydarzenia, czasem lęk jest typowy dla konstrukcji charakteru człowieka.

3. Motywacji pacjenta, tego, na ile uświadamia sobie, że terapia wymaga także z jego strony zaangażowania i pracy własnej.

Profesjonalna psychoterapia to regularne spotkania - sesje. Przyjętym powszechnie standardem są sesje cotygodniowe - jest to standard obowiązujący dla różnych problemów, objawów, nie tylko lękowych. Jeśli istnieje taka potrzeba terapeuta może zaproponować częstsze, jeśli terapia zmierza ku końcowi odstęp między spotkaniami zazwyczaj się zwiększa.

Trudno odpowiedzieć, jak długo trzeba czekać na NFZ. Każda placówka służby zdrowia podpisuje kontrakt z NFZ. Kontrakty te są różne. Wynikają z nich konkretne ustalenia co do liczby godzin pracy psychologa - terapeuty bądź innego specjalisty w danej placówce w danym miesiącu. Jeśli psycholog - terapeuta jest jeden bądź jest ich mało, bądź zatrudnieni są w wąskim wymiarze pracy wówczas wydłuża się czas czekania pacjenta w kolejce. Są też okresy w roku, kiedy więcej chorych zgłasza się po pomoc, wtedy analogicznie trudniej się dostać.

Dosyć popularną metodą leczenia lęków jest terapia poznawczo - behawioralna /w skrócie CBT/. Wyodrębniamy różne metody psychoterapii, do najbardziej znanych należą:
- terapia poznawczo - behawioralna
- terapia analityczna
- terapia gestalt
- terapia systemowa
Każda z nich zajmuje się konceptualizacją objawów lękowych i ich leczeniem.

Psychoterapia to metoda leczenia, do której trzeba mieć uprawnienia psychoterapeuty. Psycholog zajmuje się diagnozą psychologiczną, w tym realizacją diagnostyki testowej, może udzielać porad psychologicznych, stosować psychoedukację. Leczeniem objawów lękowych bądź innych zajmuje się psychoterapeuta. To osoba, która ukończyła bądź jest w trakcie kilkuletniego szkolenia z psychoterapii.

Pozdrawiam ciepło.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta.

Witam serdecznie. Lęk i fobie społeczną można wyleczyć a najlepsze wyniki w tym zakresie ma terapia poznawczo-behawioralna. Czas terapii określa się indywidualnie na podstawie listy problemów pacjneta sporządzonej podczas pierwszych konsultacji. Jeśli nie występują inne zaburzenia poza fobią społeczną to terapia ( w nurcie poznawczo-behawioralnym) może zająć od 3 do 12 miesięcy. Czas oczekiwana na terapię NFZ zależy od wielu czynników ale np w Poradni w której pracuje wynosi około 3 miesięcy. Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji.