Witam od jakis 9 lat zmagam sie z depresja i nerwica lękową. Leki bralam przez rok i je odstawilam w

2 odpowiedzi
Witam od jakis 9 lat zmagam sie z depresja i nerwica lękową. Leki bralam przez rok i je odstawilam w miare dawalam sobie jakos sama rade raz bylo lepiej raz gorzej. Od jakiegos miesiaca mam okropny lek przed wejsciem do sklepu i czasem i, wyjsciem z domu sama. Nie potrafie juz, sama sobie z tym poradzic. Co by bylo lepsze leczenie farmakologiczne czy psychoterapia. Zaznacze ze strasznie boje sie zazywac jakich kolwiek lekow. Niewiem co zrobic. Z gory dziekuje za pomoc
Przy stwierdzonej depresji należy być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem, który może zmienić dawkę leku , jeśli widzisz jakieś skutki niepożądane lub zmienić lek. Psychoterapia jest bardzo zalecana, bo musisz spróbować zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia w spostrezganiu otaczającej Cię rzeczywistości. Badania naukowe potwierdzają, że największe efekty są jeśli równocześnie jest farmakologia i psychoterapia. W zasadzie farmakologia powinna być nieco wcześniej wdrożona i po jakimś czasie psychoterapia. Nie poddawaj się i udaj się do psychoterapeuty. Trzymam kciuki.
Joanna Cydejko Cwojdzińska
Pozdrawiam

Dzień dobry, opisane przez Panią trudności wyglądają na rozwijającą się agorafobię - zalecałabym równoległą pracę z lek. psychiatrą i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Domyślam się, że za odstawieniem leków i lękiem przed leczeniem farmakologicznym stoją u Pani jakieś negatywne przekonania - warto w trakcie terapii się im przyjrzeć i wypracować szerszą przestrzeń na pomoc samej sobie. Trzymam mocno kciuki za Pani drogę