Witam, od dłuższego czasu mam problem z wzdętym obolałym brzuchem. Początkowo objętość mojego brzuc

2 odpowiedzi
Witam,
od dłuższego czasu mam problem z wzdętym obolałym brzuchem. Początkowo objętość mojego brzucha zwiększała się proporcjonalnie do pory dnia (im późniejsza godzina dnia tym większy brzuch). W tym momencie nie ma znaczenia pora dnia ani to co zjem. Brzuch o różnych porach robi się duży, twardy , obolały. Wykonałam wszystkie podstawowe badania- morfologia krwi, OB, badanie ogólne moczu, ALT, AST, TSH. Wyniki tych badań są w normie. Następnie wykonałam badanie USG brzucha -nie stwierdzono nieprawidłowości z wyjątkiem znacznej ilości treści gazowej w brzuchu. Kolejnym badaniem była kolonoskopia - jelito grube jest bez innych zmian endoskopowych. Lekarz zalecił stosowanie Xifaxan (2x2 przez 7 dni co miesiąc).
Następnie wizyta u Gastroenterologa- zalecenie diety Low fodmap. Dietę stosuję od kilku miesięcy podobne jak antybiotyk, niestety leczenie nie przynosi żadnych efektów. Brzuch jest wzdęty, pojawiają się bóle oraz problemy z wypróżnianiem na przemian z rozwolnieniem.
Proszę o poradę co robić tej sytuacji. Jest to bardzo męcząca dolegliwość i sprawia dużo bólu i dyskomfortu.
Dzień dobry,
objawy wstępnie przemawiają za SIBO lub chorym jelitem grubym. Niestety może być jedno i drugie. Właściwe rozpoznanie z czym mamy do czynienia wymaga zrobienia dodatkowych badań. Zajmuję się pacjentami zarówno z iedną jak i drugą przypadłością. Można do mnie pisać na: boguslaw.bienias(at)gmail.com lub zamówić wizytę w Gabinecie ODNOVA w Gdyni lub na Znanym Lekarzu.
Pozdrawiam,
Bogusłąw Bienias

A czy przebadała sie Pani pod kątem pasożytów/zakażeń bakteryjnych?
Po wprowadzonym leczeniu podejrzewam, że lekarz chciał wykluczyć SIBO- niestety w mojej praktyce jednorazowe przeleczenie nie daje efektów a dieta FODMAP sprawdza się w zależności od typu SIBO. Osobiście polecam szukac nadal przyczyny ( a ich może być kilka : poza pasożytami , to mogą być problemy z tarczycą, kompleksem MMC, stresem, pasożytami, SIFO i SIBO oczywiście.
Temat rzeka dlatego zapraszam do kontaktu i pozdrawiam :)