Witam. Od 8 miesięcy jestem w związku z partnerką która odczuwa lęk przed bliskością. Jest tego świa

2 odpowiedzi
Witam. Od 8 miesięcy jestem w związku z partnerką która odczuwa lęk przed bliskością. Jest tego świadoma i uczęszczała na psychoterapie kiedy zaczynaliśmy się spotykać. Dzięki temu że otwarcie o tym mówiła umieliśmy rozwiązywać problemy które pojawiały się na naszej drodze i w moim przekonaniu byliśmy szczęśliwi. W ostatnim czasie (2-3 tygodnie) była mocno wycofana, unikała dotyku, bliskości, nawet kontaktu wzrokowego a parę dni temu po sprzeczce oznajmiła mi ze mnie kocha ale chce się rozstać. Do rozstania ostatecznie nie doszło ale sytuacja niewiele się poprawiła. Po ostatniej rozmowie dowiedziałem się że " nigdy nie zrozumiem osoby która nigdy nie była kochana a nagle tą miłość otrzymała" Mam świadomość że nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji a związek wymaga od niej coraz większego zaangażowania którego się pewnie boi. Partnerka nie chce iść na trepie dla par ponieważ twierdzi że wracanie do wspomnień z dzieciństwa i przerabianie tego od nowa z nowym psychoterapeutą byłoby zbyt bolesne. Nie wiem co robić w tej sytuacji ponieważ bliskość ją na tą chwilą odpycha a z drugiej strony pozostawanie na nią obojętnym to według mnie tez chyba nie jest dobre rozwiązanie. Pytanie brzmi co powinienem zrobić i czy pójście samemu do psychoterapeuty pomoże mi w lepszym zrozumieniu partnerki??
Wyobrażam sobie, ze musi być to dla Pana dość trudna sytuacja. Czytając Pański post odniosłam wrażenie, ze bardzo zależy Panu na tej relacji, podejmuje Pan próby zrozumienia tego co tak na prawdę się dzieje przy jednoczesnym szanowaniu granic partnerki. Myślę, że pójście do terapeuty mogłoby pomóc Panu w zrozumieniu całej tej sytuacji, tego jak ona wpływa na Pana, Pańskie emocje, relacje z innymi osobami oraz byc moze znalazłby Pan tam odpowiedz na pytanie jak w obliczu wszystkich tych wyzwań radzić sobie w trudnych sytuacjach. Trzymam kciuki :)

Dzień dobry, oczywiście psychoterapeuta pomoże Panu, ale jakże ważniejszym jest by pomóc Pana Partnerce, by jak widać nieprzepracowane do końca problemy z dzieciństwa przestały wpływać tak bardzo na dorosłe życie, następnie zachęcam do być może krótkiej terapii par, aczkolwiek jeśli Partnerka odbędzie dobrą psychoterapie być może nie będzie to potrzebne. Pozdrawiam serdecznie