Witam mojemu synkowi od urodzenia ropieje i łzawi oczko. Stwierdzono zatkany kanalik łzowy. Oczka mi

2 odpowiedzi
Witam mojemu synkowi od urodzenia ropieje i łzawi oczko. Stwierdzono zatkany kanalik łzowy. Oczka miał zakrapiane różnymi kroplami i po dwóch tygodniach poprawy ponownie łzawi. Miał masowany kanalik. Czy warto zrobić wymaz z oczka. I czy konieczny będzie zabieg. Dodam że syn ma 10 miesięcy.
Dzień dobry, przy rozpoznaniu niedrożności kanalika łzowego to warto masaż utrzymywać codziennie ( 2 x dziennie około 20-30 powtórzeń) przez cały czas. Jeżęli w wieku 10 miesięcy nie doszło do samoistnego udrożnienia kanalika to szansa, że uda się uniknąć zabiegu jest niewielka. Proszę jednak się nie obawiać zabieg jest krótkotrwały, małoinwazyjny a efekty najczęściej utrzymują się na całe życie. Wymaz przy nawracającym zapaleniu zawsze warto zrobić, bo leczenie przyczynowe jest zawsze lepsze od leczenia "w ciemno". Proponuję taką kolejność postępowania wymaz, krople antybiotykowe na około 7-10 dni, intensywny masaż przez miesiąc i w przypadku braku poprawy zabieg.

Dzień dobry
Wszystko zależy od tego w jaki sposób wykonywany jest masaż oka. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń jest nieprawiłowo i zbyt rzadko wykonywany masaż oka. Warto udać się do okulisty dziecięcego by poinstruował jak postępować. Krople leczą stan zapalny oka powstały w wyniku niedrożności dróg łzowych a nie przyczynę.
Alicja Błażej-Waśkiewicz