Witam. Moje pytanie jest natury psychologicznej. W pracy i życiu prywatnym napotykam często ludzi kt

2 odpowiedzi
Moje pytanie jest natury psychologicznej. W pracy i życiu prywatnym napotykam często ludzi którzy mnie źle traktują. Jestem miła, zawsze się z nimi witam, pytam co u nich słychać, jak minął dzień, proponuje kawę w biurze, zawsze pomogę itd. w zamian niestety dostaje niemiłe zachowanie, nikt nie zapyta co u mnie, czasem nie odpowie na przywitanie, spyta czy chce kawę akt na samym końcu i z niechęcią albo wcale, traktuje jak kogoś głupszego co nie jest prawdą itd itd. w życiu prywatnym np jestem pomocna, zawsze znajdę czas na spotkanie, kupię prezent urodzinowy, czy do nowego domu itd. natomiast moje urodziny spedzę sama a gdy mam gorszy dzień nie mam co liczyć na prawdę natomiast ktoś inny jest wywyzszany na portalach spolecznosciowych jako ta osoba kryta zawsze jest pomocna jednocześnie dokumentując to zdjęciem z cudownej zabawy urodzinowej. Jest to przykre. Kiedyś byłam osobą bardzo asertywną i nie przejmowałam się tak ale zostałam skrytykowana za to że jestem trudna i kłótliwa. Od tego czasu jestem wyłącznie miła i jest jeszcze gorzej. Jest to naprawdę smutne i zniszczyło moją samoocenę. Trudno nawiązać mi przyjaźnie i relacje w pracy. Nie chcę zwracać uwagi jeśli jest ktoś niemiły a z drugiej strony nie chce być tak traktowana. Niby dlaczego ma być ktoś niemiły dla osoby która im pomaga i jest miła?!
Dzień dobry,
Niestety czasem jest tak, że nie mamy wpływu na zachowanie innych wobec nas i musimy się z tym pogodzić. Nie zawsze to, że jesteśmy mili sprawia że wszyscy wokół stają się przez to życzliwi i odpowiadają tym samym. Przyczyny zachowania danej osoby mogą być bardzo złożone i zależą nie tylko od okoliczności zewnętrznych, ale też od osobowości tej osoby, jej wcześniejszych doświadczeń lub aktualnych przeżyć. Wspomniała Pani o tym, że kiedyś była "trudna i kłótliwa" i może to jest przyczyną, bo ludzie wokół może jeszcze nie uwierzyli lub nie ufają Pani przemianie. Zastanawia mnie także to, czy nie jest tak że dostrzega Pani wokół samo zło nie widząc też osób uprzejmych, serdecznych. Doradzałabym przywiązywanie mniejszej wagi do zachowania innych. Ja wiem, że to trudne bo to Pani współpracownicy i chciałaby Pani mieć wśród nich znajomych. Polecam próbowanie dalej zbliżenia się do innych, co oczywiście nie gwarantuje że z kimś się Pani zaprzyjaźni. Niestety nie jest mi łatwo szerzej wypowiedzieć się na ten temat, gdyż nie znam Pani ani Pani otoczenia i stąd nie mogę wspólnie z Panią szukać przyczyn i rozwiązań. Mam nadzieję, że po czasie sama Pani je odkryje. Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Z tego co rozumiem chciałaby Pani, żeby osoby w Pani życiu, prywatnym i zawodowym, dostrzegły i doceniły Pani zmianę i wysiłek jaki Pani w nią włożyła. Jednocześnie też coś blokuje Panią przed dostrzeżeniem życzliwości innych względem Pani i przeżywa ich Pani jako krytykujących i oceniających. Jeśli jest to czymś co sprawia Pani dyskomfort i powoduje u Pani trudności czy niechęć w nawiązywaniu relacji zachęcam do konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą. Dzięki wspólnej pracy lepiej zrozumie Pani siebie, swoje przeżywanie oraz nauczy się Pani budowania relacji z innymi.
Pozdrawiam
Paulina Stelmachowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.