Witam mój problem to oczywiscie tesciowa .Mieszkamy z teściami pod jednym dachem męża niema cały tyd

3 odpowiedzi
Witam mój problem to oczywiscie tesciowa .Mieszkamy z teściami pod jednym dachem męża niema cały tydzień bo wyjeżdża w delegacje jest tylko weekendami. Tesciowa od samego początku mnie nie akceptowała asz do tej pory boję się jej sprzeciwić ze względu na jej harakter który ma naprawdę paskudny i dlatego wiem że jak się postawie wszystko bd moja wina , a najgorsze ze nie potrafię stanąć w obronie dzieci bo się jej panicznie boję bo wiem ze zrobi awanturę nie wiem co mam już robić chciała bym obronić swoje dzieci ale świadomość w głowie ze bd zle mnie blokuje .
Dzień dobry,

mieszka Pani pod jednym dachem z osobą, z którą relacja jest bardzo trudna. Wyobrażam sobie, że to niemałe wyzwanie. W wiadomości pisze Pani o tym, że mąż wiele czasu spędza w podróżach, ale zastanawiam się, czy wie, co dzieje się w domu pod jego nieobecność? Proszę pamiętać, że nie tylko Pani jest odpowiedzialna za atmosferę, która panuje w domu, i za komfort psychiczny dzieci. Być może warto rozważyć poinformowanie męża o sytuacji (jeśli o niej nie wie) i porozmawianie z teściową w trójkę o tym, na jakie jej zachowania się Pani nie zgadza? Często perspektywa odbycia trudnej rozmowy staje się mniej straszna, gdy wspiera nas w niej druga osoba. Temat zachowania teściowej dotyczy zresztą Pani męża bezpośrednio - jako trzeciego dorosłego domownika i Pani życiowego partnera.

Jeżeli perspektywa konfrontacji z teściową i rozmowy z mężem jest dla Pani zbyt trudna - lub jeśli sytuacja nie zmieni się mimo Pani prób - serdecznie zachęcam Panią do rozważenia konsultacji psychologicznej. Bezpośrednia rozmowa z psychologiem pozwoli Pani odreagować emocje i obniżyć poziom napięcia. W trakcie takich spotkań można również uczyć się asertywności i stawiania granic teściowej, gdy jej zachowanie krzywdzi Panią i dzieci.

Zasługuje Pani na wsparcie w tej trudnej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

Dzień dobry,
rozumiem Pani lęk. Myślę, że znalazła się Pani w bardzo trudnej sytuacji. Nie jest Łatwo być w relacji zależności wobec teściowej. Myślę, że potrzebuje Pani wzmocnienia swojego poczucia wpływu na sytuację i odwagi w stawianiu granic teściowej. Proszę zadbać o siebie, Teściowa nie powinna mieć tak dużego wpływu na życie i samopoczucie Pani i Piani dzieci. Proszę udać się do najbliższego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Adres znajdzie Pani w internecie. Tam pomoc psychologiczna jest bezpłatna. Może Pani Pani także podjąć terapię prywatnie, jeśli sytuacja finansowa na to pozwala. Dobrze byłoby aby terapeuta miał wykształcenie w terapii systemowej. Aby Pani rodzinie żyło się lepiej musi Pani nabrać siły ! Warto też porozmawiać z mężem i opowiedzieć mu jakie problemy wiążą się z zachowaniem jego matki. Mam nadzieję, że zrozumie i wesprze Panią. Jeśli jednak okaże się, że trudno mu popatrzeć na zachowanie matki obiektywnie, Pani własna terapia doda siły aby zadbać o siebie i rodzinę. Nawet jeśli mieszkacie u teściowej to nie ona a Pani i mąż powinniście mieć decydujący wpływ na Wasze życie. Jest Pani osobą dorosłą, matką i żoną, ma Pani prawo do swojego zdania!
Życzę powodzenia!
Emilia Szymanowicz
Dzień dobry, myślę, że dobrym początkiem może być rozmowa z mężem. Sytuacja, w której codziennie przeżywamy lęk o własne bezpieczeństwo i dom przestaje być miejscem wypoczynku - działa dewastująco na nasz system nerwowy i zdrowie psychiczne.
Bardzo wspierające może być też spotkanie z terapeutą, podczas którego nie tylko otrzyma Pani przestrzeń do podzielenia się tym bólem, ale też w obecności psychologa/ psychoterapeuty być może przyjrzy dostępnym rozwiązaniom.
Najważniejszy krok za Panią - nazwała Pani swoje obawy i sytuację bieżącą - teraz przed Panią możliwość wykonania kolejnego... Warto pamiętać, że przemoc (w tym psychiczną) można zatrzymać i że jest wiele możliwości zadbania o siebie i swoją rodzinę.
Pozdrawiam Panią serdecznie, życząc wszystkiego, co teraz najbardziej potrzebne.