Witam, mąż od dwóch miesięcy przebywa na l4 z powodu bólu pleców w odcinku lędźwiowym, po rtg stwier

1 odpowiedzi
Witam, mąż od dwóch miesięcy przebywa na l4 z powodu bólu pleców w odcinku lędźwiowym, po rtg stwierdzona dyskopatia L5/S1. Z początku ból był bardzo intensywny (nie umiał chodzić), z czasem trochę przeszło, jednak ból jest do dnia dzisiejszego. Ortopeda skierował na rezonans. Mąż ma l4 do 14.12, a wizytę u ortopedy 22.12 (nie było innych terminów już w tym roku). Mąż nie wie co ma zrobić. Bo chętnie poszedłby do pracy, ale boi się, że ten początkowy ból wróci, bo pracuje fizycznie. Czy ktoś z Państwa mógłby pomóc zinterpretować wynik rezonansu? Czy to coś poważnego? Czy mógłby wrócić do pracy do czasu wizyty u ortopedy, czy udać się do lekarza rodzinnego. Proszę o pomoc.

Wynik rezonansu:
"Część z uzyskanych sekwencji obarczona artefaktami ruchowymi.
W pozycji badania widoczne jest niewielkie skrzywienie pogranicza piersiowo-lędźwiowego wypukłością skierowane w prawo.
W obrębie trzonu kręgu S1 widoczna jest zmiana o morfologii bogatolipidowego naczyniaka, wielkości do ok. 1,1 cm.
Poza tym trzonu kręgów o zachowanych wysokościach i prawidłowej intensywności sygnałów.
Krążek międzykręgowy L5-S1 o umiarkowanie obniżonej wysokości z zaburzeniami uwodnienia. Wysokość i intensywność
sygnałów pozostałych krążków międzykręgowych zachowana.
Na poziomie L5-S1 widoczna jest centralno-tylna protruzja ogniskowa, wpuklająca się w obręb kanału kręgowego na
odległość ok. 0,5 cm, nie dochodząca do worka oponowego. Materiał przepukliny lokalizuje się w niedalekim sąsiedztwie
korzeni S1, głównie prawego, jednak bez ich ucisku czy ewidentnego modelowania. Dyskretne wyostrzenia tylnych krawędzi
trzonów kręgów zwężają nieznacznie otwory międzykręgowe w częściach dolnych, jednak bez cech ucisku struktur
nerwowych L5.
Na pozostałych uwidocznionych poziomach dokanałowych wypuklin krążków międzykręgowych nie stwierdza się.
Stożek rdzenia kręgowego o prawidłowej intensywności sygnałów, zakończony na poziomie Th12-L1.
Dokładna ocena stawów krzyżowo-bidrowych możliwa w badaniu celowanym.
Wnioski:
Dyskopatia L5-S1 bez cech ucisku struktur nerwowych."
Dzień dobry,

patrząc na opis rezonansu ból z całą pewnością wróci i będzie to bardziej poważne niż łagodne. Podobnie ograniczenie i trudności w poruszaniu się.

Pani mąż wymaga na pewno pilnej i intensywnej rehabilitacji, która nie rozwiąże jednak w całości problemu.

Tak się składa, że jutro będę kwalifikował pacjentów do zabiegu zastrzyku nadtwardówkowego oraz wykonywał takie zabiegi, które umożliwiają znaczną poprawę dolegliwości w problemie dyskopatii kręgosłupa LS.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani proszę o kontakt.