Witam, Mam trzy pytania powiązane ze sobą. Jak powinna wyglądać zdrowa bliska relacja międzyludzka

4 odpowiedzi
Mam trzy pytania powiązane ze sobą.
Jak powinna wyglądać zdrowa bliska relacja międzyludzka?
O czym może świadczyć nawracające poczucie osamotnienia i braku bliskości mimo bycia towarzyską i kontaktową?
Jak określić, czy potrzeba mi psychoterapii, czy może problem leży gdzieś indziej (lub w kimś innym)?
Dzień dobry
Jeśli zastanawiasz się, jak powinna wyglądać zdrowa bliska relacja międzyludzka, to znaczy że niestety nie było Ci dane doświadczyć takiej :(
Zachęcam do psychoterapii w nurcie systemowym, bo w nim koncentrujemy się w pracy na relacjach. Zapraszam i serdecznie pozdrawiam

Dzień dobry, zalecałabym skorzystanie z wizyty u psychologa/psychoterapeuty, który wraz z Panią zastanowiłby się co leży u podłóża Pani problemów z relacjami.
Pozdrawiam serdecznie!
Bliskie relacje to nie to samo co relacje towarzyskie, można być osobą wręcz rozrywkową, mieć duże grono znajomych, a nie mieć z nikim naprawdę bliskiej, przyjacielskiej relacji. Bliska relacja opiera się na zaufaniu, szacunku, wzajemnym wspieraniu i pomocy, chęci i możliwości podzielenia się radościami oraz trudnościami i kłopotami. Przyjaciel nie wyśmieje, nie szerzy plotek na nasz temat, za to można liczyć na dobre słowo, zrozumienie i chęć, by nam się udało, kibicuje nam i cieszy się naszymi sukcesami oraz martwi go kiedy mamy kłopoty.
Odczucie osamotnienie może wynikać z braku bliskich relacji, ale również z innych powodów. Dobrze byłoby poszukać tych powodów z terapeutą, jak również pobadać jakie ma Pan/i doświadczenia w relacjach różnego typu i czy osamotnienie nie wynika z jakiejś trudności w tej dziedzinie.
To zależy od relacji jaką ma Pani na myśli. Inaczej wygląda relacja partnerska,, inaczej rodzica i dziecka,. inaczej rodzica z dzieckiem dorosłym, a jeszcze inaczej miedzy kolegami. Cechą wspólną jest więź emocjonalna silna i elastyczna jednocześnie, oparta na otwartości, szczerości i wzajemności. Relacji z innymi uczymy się w dzieciństwie podpatrując dorosłych i stosując się do ich instrukcji. Nie zawsze jednak, otrzymujemy właściwe wzorce, co w dorosłym życiu skutkuje różnymi trudnościami i porażkami. Terapia, po dokładnej analizie, stwarza możliwość skorygowania swoich wyobrażeń, przekonań oraz nauczenia się nowych satysfakcjonujących sposobów postępowania w kontaktach z innymi. Warto, więc skontaktować się z terapeutą. Do czego serdecznie zachęcam Rafał Dobolewski