Witam. Mam taki problem z córką (4 lata).Od września zaczęła chodzić do przedszkola. W domu jej zach

2 odpowiedzi
Mam taki problem z córką (4 lata).Od września zaczęła chodzić do przedszkola. W domu jej zachowanie to żywioł, diabeł wcielony, tzw buzia jej się nie zamyka od gadania, cały czas skacze, biega, wogole nie odpoczywa, łobuzuja, jest nie dobra, nie posłuszna. A jak gdzieś pójdziemy, lub idzie do przedszkola to inne dziecko. Słowa nie wyduka od siebie, nie bawi się z dziećmi tylko ustanie i stoi i patrzy się. Nie odpowiada na pytania ( jeśli ktoś jej coś zada). Ostatnio też przyjechala do nas daleka rodzina to ciocia pytała się o jej imię to nawet nie chciała powiedziec jak ma na imię. No nic zero reakcji z jej strony. I rozmawiam z nią i tłumacze jej a nadal noc nie dociera. Wogole zamyka się w sobie i koniec. A wspomnianym przedszkolu to już wogole jest tragedia nie bawi się z dziećmi , koleżanki mówią część to nawet nie odpowie, nie powie Pani a nie dzień dobry ani dowodzenia. A w domu to gada i gada i cały dzień szaleje. I jest tak że ona tylko ze mną czyli mama chce się bawić i wszystko robić. Taka dziewczyna powinna już sama iść do pokoju swojego i się pobawić , przynajmniej kilka chwil gdy np chce zrobić obiad lub posprzątać. A ja w domu nic nie mogę zrobić bo ona tylko mama i mama. Co mogę zrobić aby ona bardziej się otworzyła do dzieci i do innych osób gdy coś ja pytają. I co mogę zrobić by w domu była grzeczniejsza i posluszniejsza. Nic nie pomaga a stosowałam chyba wszystkie metody.
Dzień dobry
Ważne jest to by dziecku dodawać trochę pewności siebie , nawet gdy spotykamy się z oporem. Niestety bardzo często tak się zdarza ,że stres uniemożliwia rozwój społeczny. Być może też jest tak ,że córka potrzebuje dużo uczuć zainteresowania . Tak czy inaczej warto się przyjrzeć córeczce z bliska w naturalnych warunkach. np. na wizycie domowej psychologa który oceni sytuacje i pokieruje .
Pozdrawiam serdecznie KW

Dzień dobry, często dzieci zachowują się inaczej w domu i w przedszkolu. Warto rozwijać poczucie własnej wartości córki poprzez pochwały opisowe i nagradzanie postępów (zauważanie każdego z przejawów odwagi). W pracy z dzieckiem można wykorzystać bajki terapeutyczne i książki psychoedukacyjne. Warto odgrywać w domu scenki, które mogą pomoc w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i społecznych np. rozmowa z kolegą, zabawa w przedszkole itp, budować poczucie bezpieczeństwa poprzez jasne ustalenie zasad i granic dla córki w domu.
Pozdrawiam
Magdalena Żurawska-psycholog