Witam. Mam problemy emocjonalne, nie radzę sobie ze stresem i emocjami. Mam huśtawki nastrojów. Potr

2 odpowiedzi
Witam. Mam problemy emocjonalne, nie radzę sobie ze stresem i emocjami. Mam huśtawki nastrojów. Potrafią się śmiać a za chwilę wpadam w furię ż byle powodu, a na koniec w rozpacz bo mam wyrzuty sumienia. Nie mam cierpliwości do dzieci i niestety na nich najbardziej się to odbija. Potrafie się wydzierać jak głupia i sama się tym nakręcam, potem łapię doła i obiecuje sobie że już tak nie będzie i tak w kółko... ostatnio mam nawet myśli samobójcze w takich momentach ale wiem, że ze względu na dzieci tego nie zrobię. Chcialam pojsc do psychiatry po leki ale boje się, ze je przedawkuje w chwili załamania. Byłam u psychologa ale nie potrafię otwarcie mówić o tym wszystkim i boję się, że zostanie to wykorzystane przeciwko mnie... czuje że życie wymyka mi się spod kontroli. NIC mnie nie cieszy a najlepiej się czuje sama ze sobą... i z lampką wina. Myślałam że sobie poradzę sama ale moje życie to sinusoida. Trwa to już prawie od roku. Czy to depresja? Czy psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa?
Dzień dobry,pisze Pani o wielu trudnych sprawach. Może to być pogłębiający się kryzys,może depresja, bez badania Pani stanu psychicznego nie da się tego stwierdzić.Zachęcam do kontaktu z interwentem kryzysowym lub terapeutą poznawczo -behawioralnym. Dużo osób ma kłopot by mówić o sobie obcej osobie. Zaufanie do terapeuty buduje się czasem wiele miesięcy. Ważne jest by znaleźć takiego terapeutę,który nie będzie Pani oceniał,tylko da Pani wsparcie oraz narzędzia do poradzenia sobie z Pani problemami. Ważne by Pani dzieliła się z terapeutą obawami. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa o ile klient nie zagraża sobie lub innym.Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do jak najszybszego udania się po pomoc. Naprawdę nie warto się tak długo męczyć samemu z tyloma problemami.

Droga Pani,
zachowanie tajemnicy zawodowej to jedna z podstawowych zasad pracy psychologa. Przebieg wizyty w gabinecie jest nią objęty, podobnie notatki z wizyt. Dlatego o przekazanie komukolwiek informacji o Pani proszę się nie martwić - byłoby to złamaniem prawa.
Natomiast po krótkim opisie swoich zachowań, które Pani przytoczyła mogę jednoznacznie stwierdzić, że potrzebuje pani pomocy. Jeśli nie potrafi Pani zaufać psychologowi, u którego już Pani była, proszę znaleźć innego w swojej okolicy i umówić się na wizytę. Proszę zadbać o siebie. Myśli samobójcze są też przesłanką do wizyty psychiatrycznej i ewentualnego rozpoczęcia terapii farmakologicznej - prosze szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich obawach. Wspólnie powinni Państwo wypracować najlepszy dla Pani model leczenia.
pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog