Witam. Mam problem z moim partnerem ktory od paru miesiecy zmaga sie z depresja. Leczy sie farmakolo

3 odpowiedzi
Mam problem z moim partnerem ktory od paru miesiecy zmaga sie z depresja. Leczy sie farmakologicznie, uczeszcza na terapie. Problem polega na tym ze ma rozne nastroje. Juz nie wiem jak mam z nim rozmawiac. Ostnatnio przez pare dni wydawalo mi sie ze jest lepiej byl wesoly, radosny jednak od wczoraj uznal ze nie chce z nikim byc, ze chce byc sam, ze mam sie nie odzywac do niego. Juz sama nie wiem co mam o tym myslec czy to normalne czy on tak rzeczywiscie uwaza ? Jak z nim rozmawiac ?
Witam. W takich sytuacjach proszę albo poprosić go o udział w sesji w ramach terapii, na którą on uczęszcza albo o zorganizowanie na jej marginesie jakiegoś wsparcia dla Pani, jako partnera. O ile oczywiście, nie miałby nic przeciwko temu. Powinna Pani w takiej sytuacji także zadbać o siebie. Albo zapraszam na konsultację wspierającą do mnie, tudzież innego psychologa.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W takiej sytuacji bardzo istotne jest aby nie wejsc w role tzw ''ratownika".Nadmierne ingerowanie w nastroj partnera,pocieszanie go i probowanie dociec na sile o co mu chodzi moze tylko pogorszyc sytuacje.W zwiazku powinna byc rownowaga i nalezy o te rownowage zadbac nawet gdy widzimy ze partner wycofuje sie i daje z siebie duzo mniej niz dawniej.Towarzyszymy partnerowi jednaj staramy sie dac mu przestrzen psychiczna aby sam zorientowal sie w swoich uczuciach.
Rozumiem, że sytuacja z partnerem sprawia Pani wiele trudności i zmartwień. W takiej sytuacji ważne jest, aby zachować delikatność i empatię. Osoba z depresją może przeżywać silne wahania nastroju, co może być trudne do zrozumienia dla otoczenia.

Pierwszym krokiem może być wyrażenie zrozumienia dla jego trudnej sytuacji, używając stwierdzeń np: "Rozumiem, że ostatnio przeżywasz trudny okres, i chciałabym być dla Ciebie wsparciem". Ważne jest, aby podkreślić, że nie zostawia Pani partnera samego z tym problemem w tym trudnym dla niego czasie.

Następnie można spróbować delikatnie zapytać, czy chciałby podzielić się swoimi uczuciami używając formuł np. "Czy mógłbyś mi powiedzieć, co sprawia, że teraz chcesz być sam? Chętnie wysłucham i postaram się zrozumieć" - lub "Rozumiem, że teraz potrzebujesz trochę czasu dla siebie. Jednak pamiętaj, że zawsze jestem tutaj, aby Cię wesprzeć. Możemy również razem pomyśleć o tym, jakie inne formy wsparcia mogą Ci pomóc".

Jeśli pomimo dalszych prób sytuacja sprawiać będzie Pani trudności w zrozumieniu i kontakcie z partnerem, warto aby skonsultowała się Pani osobiście z terapeutą, aby uzyskać dodatkowe rady dotyczącą komunikacji z partnerem i radzeniu sobie z trudnościami związanymi z depresją.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.