Witam, mam problem ostatnio ze swoim stanem emocjonalnym. Mianowicie odkąd poszłam na studia jestem

3 odpowiedzi
Mam problem ostatnio ze swoim stanem emocjonalnym. Mianowicie odkąd poszłam na studia jestem roztrzepana,nerwowa,zła ,sfrustrowana i bardzo zestresowana co wpływa na moje zdrowie. Jestem na pierwszym roku, a ja już mam serdecznie dość ciągłej nauki i nerwów przed następnym egzaminem. Myśl, że niedługo sesja mnie przeraża.
Nie wiem do kogo iść z takim problemem ponieważ, gnębi mnie fakt czy dalej studiować choć mnie to u nieszczęśliwa czy po prostu odpuścić. Dodam,że nie mam pomysłu na inny profil i to nie w nim jest problem, a perspektywa, że nie będę mieć studiów wiąże się ze strachem i obawą przed brakiem dobrej pracy.
Dzień dobry, zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą, aby przy pomocy drugiej osoby mogła Pani przeanalizować swoją obecną sytuację i podjąć właściwe działania, aby sobie pomóc.
Prawdopodobnie pomocna byłaby terapia. Stres, o którym Pani wspomina, ma swoją przyczynę, warto ją zrozumieć, nauczyć się tak funkcjonować, aby lepiej sobie z nim radzić w przyszłości. Pozdrawiam, Beata Szulik Bomba

Widzę tu dwa rozwiązania: 1)konsultacja, która pomoże wybrać cel (sens studiów, plan na przyszłość itd) i znaleźć drogę do jego realizacji. 2) trening radzenia sobie ze stresem i podniesienie efektywności pracy mózgu, by nauka nie była uciążliwa a wiedza i dobre oceny z egzaminów przychodziły z łatwością - tu polecam metodę Biofeedback
Rozumiem, że odkąd zaczęłaś studia, odczuwasz stres i niepokój, a nauka i egzaminy są dla Ciebie źródłem frustracji i złego samopoczucia. Początek studiów to bardzo trudny okres, kiedy musisz zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami i obowiązkami. Wiele osób ma też poważne wątpliwości, czy dokonali dobrego wyboru i co powinni dalej robić.

Jeśli masz wątpliwości, czy dalej studiować, warto, abyś dokładnie zastanowiła się nad swoimi celami i marzeniami. Możesz też skorzystać z porady specjalisty, np. przy uczelniach często działają Biura Karier, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o sobie (np. swoich mocnych stronach) i różnych możliwościach, jeśli chodzi o Twoją przyszłość. Pamiętaj, że decyzja o rezygnacji ze studiów to poważna i trudna decyzja, więc warto ją dobrze przemyśleć i poradzić się innych, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Może też okazać się, że uczelnia oferuje różnego rodzaju wsparcie dla studentów, np. poradnie psychologiczne.

Możesz również zdecydować się na skorzystanie z pomocy psychologa czy terapeuty, którzy mogą Ci pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem i niepokojem oraz w odkryciu, co jest dla Ciebie ważne i co chcesz osiągnąć w życiu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia, Wojciech Ilski.