Witam mam problem :(! Jestem w zwiazku ale niszcze go sama soba mam problem z klamstwem... Jak moge

3 odpowiedzi
Mam problem :(! Jestem w zwiazku ale niszcze go sama soba mam problem z klamstwem... Jak moge sobie z nim poradzic moje zycie sie niszczy przez kłamstwo staram sie nie oszukiwac ale robie to nieswiadomie jak moge sie z tego wyleczyc!!? Nie chce takiego zycia.. Chce zyc jak uczciwy czlowiek jak sie wyleczyc z klamstwa co powinnam robic zeby dodatkowo ulozyc relacje po wszystkim?
Witam! Ludzie używają kłamstwa z wielu różnych powodów. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, co konkretnie należy robić, żeby poradzić sobie z tym problemem. Zanim zacznie się podejmować działania, ważne jest zrozumienie dlaczego posługuje się Pani kłamstwem. Odczytuję, że nie chce Pani dłużej go wykorzystywać, a używanie go powoduje cierpienie i dostrzega Pani negatywny wpływ kłamania na swój związek.
Czytając Pani wiadomość zrozumiałam, że trudno Pani samej przerwać kłamanie. Zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą, z którym będzie mogła Pani dokładniej porozmawiać o problemie i ewentualnie podjąć pracę nad nim.
Pozdrawiam,
Emilia Misiaszek

Dzień dobry
Z tego co Pani mówi to kłamstwo sprawia Pani dużo problemów w życiu prywatnym, najważniejszy krok juz Pani zrobiła - zauwazyla Pani problem, jest Pani swiadoma jak wplywa na Pani zycie. Warto udać się do psychologa w celu ustalenia przyczyny kłamania i poszukania rozwiązania problemu. Z tego co Pani pisze jest Pani trudno przerwać ten schemat funkcjonowania, pomoże Pani w tym psycholog.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk
Dodatkowo dobrze byłoby się przyjrzeć dynamice Pani związku. Czy kłamstwo pojawia się tylko wobec Partnera czy wobec innych osób również? Być może jest to reakcja na siły działające w bliskiej, intymnej relacji, w której pojawia się lęk. Jeśli problem dotyczy związku, warto byłoby skonsultować się w parze, niekoniecznie indywidualnie. Psychoterapeuci systemowi mogą pracować z dwojgiem ludzi, a decyzja co do formy pomocy jest wspólna.