Witam mam pewien problem i przez ostatni czas bardzo często mam przez to chaotyczne myśli. Mój prob

4 odpowiedzi
Witam mam pewien problem i przez ostatni czas bardzo często mam przez to chaotyczne myśli.
Mój problem polega na tym że strasznie boję się pójść do nowej pracy,urzędu pracy czy też do jakiegoś specjalisty który mi pomoże rozwiązać problem.
Wiem dobrze że ten strach muszę pokonać aby móc pracować nad sobą ale jak już się zmotywuje to automatycznie po godzinie czy dwóch mój mózg mi się sprzeciwia i mówi mi żebym nie szła bo po co i że nie mam żadnego problemu tylko wyolbrzymiam.
A co do pracy wydaje mi się że może być to spowodowane lekko przez praktyki które do niedawna odbywałam.wydaje mi się tak dlatego że bardzo często byłam poniżana czy też mówiono mi że nie dam rady a także że do niczego się nie nadaje.
Przez to boję się że w pracy będzie tak samo że nie dam rady ze zawsze będę tą najgorszą i że zawsze będę porównywana z kimś.
Mam też wielkie problemy z tym że ktoś mnie nie zostawi np mój partner czy przyjaciółka. Wydaje mi się że też znam przyczynę tego myślenia.
Zawsze było mi mówione że brzydko wyglądam na zdjęciach czy też jestem za grubą i powinnam mniej jeść bo nie znajdę sobie chłopaka(byłam wtedy dzieckiem 9/10letnim)
Plus też parę innych sytuacji np ze jak miałam 12 lat to moja mama wyjechała za granicę żeby zarobić pieniądze a ja mieszkałam z siostrą
Natomiast ojciec lubił się napić
Wiem że strasznie się rozpisałam ale boję się znowu męczyć moimi myślami mojego partnera więc piszę tu aby móc się wyżalić
Jest też dużo innych spraw które mnie męczą ale nie na tyle jak to.
Mam niedługo 19 lat a już parę razy w moim życiu robiłam sobie krzywdę bo nie wiedziałam po co ja jestem na tym świecie skoro każdy coś ode mnie chce i wymaga ale jeśli jest na odwrót to każdy się odwraca
Miałam też jedną próbę S ale zrezygnowałam bo wiedziałam że mam mojego cudownego chłopaka który mnie kocha i nie zostawię go że muszę żyć dla niego
Bardzo często też miałam i nadal mam straszne napady płaczu że automatycznie robi mi się niedobrze lub nie mogę nabrać powietrza. Jeśli już zaczynam płakać nad jakąś błachostka to wszystko inne mi się przypomina ujesz jeszcze gorzej.
Miewam ostatnio też problemy ze snem przez te okropne myśli które wracają zawsze wieczorem lub gdy jestem sama.
Strasznie boję się spać sama lub być sama w domu bo czuję coś dziwnego
Proszę pomóżcie chodz trochę
Co mi może być ?
Lub jak przełamać ten ogromny strach przed pójściem do specjalisty ?
Witam,
Lęk przed pójściem do specjalisty się zdarza szczególnie wówczas gdy mamy tam pójść po raz pierwszy. Wydaje się jednak, że mogłaby Pani dużo na tym zyskać, Pani problemy wydają się poważne, szczególnie te związane z poczuciem własnej wartości i myślami s. Terapia tutaj może znacząco pomóc. Z praktyki wynika, że ludzie najczęściej zgłaszają się do specjalisty wówczas gdy dochodzą do przekonania, że sami nie są w stanie sobie skutecznie pomóc. Proszę się nad tym zastanowić, czy rzeczywiście chce Pani być sama ze swoimi problemami. Przecież gdyby Pani złamała nogę lub rękę, to nie czekałaby Pani aż kości zrosną się same, proszę zatem zadbać o siebie od strony emocjonalnej.
I jeszcze jedno - proszę pamiętać, że specjaliści są po to żeby pomagać, a nie oceniać, czy krytykować. W terapii liczy się przede wszystkim dobra współpraca, nie jest to też tak, że terapeuta jest jak wyrocznia i przejmie kontrolę nad Pani życiem, to jest relacja, wzajemna interakcja człowieka z człowiekiem. Życzę powodzenia! Pozdrawiam serdecznie - Magdalena

Szanowna Pani, opisuje Pani złożone trudności dotyczące zarówno lęku przed podjęciem pracy, lęku przed opuszczeniem jak i obniżonej samooceny. Myślę, że pomysł o udaniu się do specjalisty jest słuszny, choć rozumiem, że w takiej sytuacji podjęcie terapii może być trudne i generować silne poczucie lęku. Proszę pamiętać, że psychoterapeuta jest osobą, która może Pani pomóc i jego rolą absolutnie nie jest Panią oceniać. Dzięki niemu może Pani pogłębić rozumienie występujących u siebie trudności i, co najważniejsze, doprowadzić do ich rozwiązania i zwiększenia ogólnego komfortu życia. Pozdrawiam.
Dziękuję za podzielenie się swoimi myślami i uczuciami. Obawa przed wizytami u specjalisty jest zrozumiała, zwłaszcza gdy chcemy poruszyć trudne dla nas kwestie.
Sądzę, że pierwszym krokiem który Pani wykonała jest zauważenie trudności i rozpoczęcie tego wątku w tym pytaniu.
Podjęcie się drugiego kroku może pomóc Pani w trudnościach z którymi się zmaga, do czego zachęcam.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Opisana przez Panią sytuacja wskazuje na doświadczanie intensywnych emocji i lęków, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie oraz poczucie własnej wartości. Przeżywanie obaw przed nowymi wyzwaniami, takimi jak podjęcie pracy czy wizyta u specjalisty, jest zrozumiałe, szczególnie w kontekście wcześniejszych negatywnych doświadczeń. Przełamanie strachu przed zwróceniem się o pomoc wymaga odwagi i determinacji, jednak jest to kluczowy krok w kierunku poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego.

W obliczu opisanych trudności, rozważenie konsultacji z lekarzem psychiatrą może być wartościowym kierunkiem. Psychiatra jest w stanie przeprowadzić kompleksową ocenę stanu zdrowia psychicznego, co może być pomocne w ustaleniu odpowiedniej ścieżki leczenia, być może włączając w to farmakoterapię. Terapia farmakologiczna, w połączeniu z odpowiednio dobraną formą psychoterapii, może przynieść znaczną poprawę w samopoczuciu i funkcjonowaniu.

Podejmowanie małych, konsekwentnych kroków w kierunku uzyskania wsparcia może być skuteczną metodą na rozpoczęcie procesu zmiany. Zrozumienie, że wsparcie profesjonalisty jest dostępne i może stanowić istotny element procesu leczenia, jest pierwszym krokiem w tym procesie. Jeśli Pani obawy dotyczące szukania pomocy utrzymują się, warto rozważyć rozmowę z zaufaną osobą, która może Panią wesprzeć i możliwie towarzyszyć w procesie poszukiwania i nawiązywania kontaktu z odpowiednim specjalistą.

Proszę pamiętać, że pierwsza wizyta u specjalisty może służyć poznaniu i ocenie, czy dana forma wsparcia będzie dla Pani odpowiednia. Jest to również okazja do zadania pytań i wyrażenia swoich oczekiwań względem terapii. Kluczowe jest, aby Pani poczuła się bezpiecznie i zrozumiała w kontakcie z terapeutą.

Podjęcie decyzji o poszukiwaniu pomocy jest ważnym krokiem na drodze do lepszego samopoczucia. Trudności, z którymi się Pani boryka, choć wydają się obecnie przytłaczające, mogą zostać przezwyciężone z odpowiednim wsparciem. Warto pamiętać, że proces zmiany wymaga czasu i cierpliwości, ale jest możliwy i może prowadzić do znaczącej poprawy jakości życia.
Życzę dużo zdrowia.