Witam, Mam 22 lata, mam pytanie dotyczące dziedziny psychoterapii/psychiatrii. Zastanawiam się czy

2 odpowiedzi
Witam,
Mam 22 lata, mam pytanie dotyczące dziedziny psychoterapii/psychiatrii. Zastanawiam się czy moja „dolegliwość” to coś konkretnego. Zazwyczaj wyglada to tak, że mam dobry lub neutralny nastrój i nagle zaczynam pocierać oczy rękoma i w głowie pojawiają się myśli, że nie dam rady że wszystko mnie męczy, że nie czuję się dobrze w swoim ciele i nagle pojawia się stres i lęk, że nie wytrzymam psychicznie. (Nie jest to spowodowane jakimś konkretnym wydarzeniem, zazwyczaj takie epizody przychodzą nagle) Takie myśli zazwyczaj znikają następnego dnia. Zazwyczaj też wtedy oprócz pocierania oczu, sprawdzam czy mam kości, mocno ściskam nadgarstki żeby poczuć kości. Dodam, że 5 lat temu zdiagnozowano u mnie anoreksję. Jednak te epizody stresu i lęku nie są z tym połączone, jedynie niekiedy nasilają się w fazie kiedy nawraca anoreksja.
Witam,
Niestety postawienie diagnozy na podstawie szczątkowych informacji nie byłoby profesjonalne. Radzę skonsultować powyższe objawy osobiście z psychoterapeutą lub psychiatrą. Często anoreksja współwystępuje z innymi zaburzeniami np. zaburzeniami lękowymi.

Dzień dobry,
opisane przez Panią objawy mogą być atakami paniki, ale zdecydowanie ważniejsze od ich nazwania jest podjęcie leczenia. Takie epizody lęku i stresu o jakich Pani pisze, mają skłonność do pogłębiania się i utrwalania, stąd warto już zająć się ich leczeniem. Zachęcam do konsultacji z psychiatrą i/lub psychoterapeutą, podczas spotkania może Pani dostać diagnozę, jak i skuteczną pomoc.
Życzę dużo siły i zdrowia