Witam. Mam 16 lat i chodzę z chłopakiem starszym ode Mnie o rok. Od dłuższego czasu zastanawiam si

2 odpowiedzi
Witam.
Mam 16 lat i chodzę z chłopakiem starszym ode Mnie o rok.
Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy oby nie przypadkiem jestem w toksycznej relacji. Mój chłopak- Paweł, często jest kochany i miły, ale również potrafi podnosić na Mnie głos i zachowywać się tak, jakbym nic dla niego nie znaczyła. Mówi, że nigdy by Mnie nie uderzył, ale często zdarza się, że łapie Mnie mocniej za rękę czy coś takiego. Oprócz krzyku i chamskiego zachowania które pojawia się ostatnio bardzo często, jest inny. Dba o Mnie, mówi, że chcę planować ze Mną przyszłość. Dodam, że oboje jesteśmy dominujący w naszym związku. Być może to efekt dorastania? Bardzo się boję, gdyż zakochałam się w nim. Aczkolwiek jak możecie się państwo domyślać, nie będę tkwiła w niezdrowej relacji.
Witam,
To ważne o czym Pani pisze, żeby być świadomym sowich granic i czego Pani nie akceptuje w związku. Z tego co Pani pisze, nie podoba się Pani to łapanie za rękę i nie czuje się Pani kochana w momentach, kiedy Pani chłopak zachowuje się "jakby Pani nic dla niego nie znaczyła".
Zachęcam do otwartej rozmowy z partnerem. Jeśli to nie da skutku, to może być konieczne postawienie sprawy jasno, że Pani nie bedzie tolerowała takiego zachowania.
Wsparcie może dać Pani również kontakt z psychoterapeutą, na konsultacji może Pani przyjrzeć się jak Pani komunikuje swoje granice i potrzeby i popracować nad tym, a także uzyskać wzmocnienie w tym, żeby dbać o siebie i szukać dla siebie zdrowych, wspierających relacji. Czasem podświadomie "lepiej" nam lub szukamy podobnych relacji jakich doświadczyliśmy w dzieciństwie i dopóki nie zdamy sobie z tego sprawy:
Tacy zaborczy partnerzy będą nam się niejako "przydarzać" .
Życzę powodzenia w byciu uważnym na siebie i swój związek
Natalia Dąbrowska

Dzień dobry. Proszę mieć na uwadze, że początki związku zwykle są najbardziej euforycznym momentem w czasie trwania relacji - motyle w brzuchu, różowe okulary... No i staramy się pokazać z jak najlepszej strony.
Jeśli teraz łapiesz się na tym, że coś ci nie odpowiada - musisz mieć świadomość tego, że też wraz z dorastaniem zmieniasz się i Ty, i on - klarują się Wasze plany na przyszłość, oczekiwania, marzenia...
Na ten moment rada jest taka, żebyś szczerze porozmawiała ze swoim partnerem: ale miej też świadomość, że to dopiero Twoja pierwsza miłość i jeśli Twoje granice będą przekraczane, powinnaś umieć o siebie zawalczyć.
Zadaj sobie pytanie czy jesteś szczęśliwa i co możesz zrobić, by do tego stanu dążyć - tyle i aż tyle, bo to czasem najtrudniejsze zadanie każdego z nas :)