Witam, mam 16 lat. Co mogę zrobić jeżeli jako nastolatek chciałbym kłaść się spać wcześniej? Średnio

2 odpowiedzi
Witam, mam 16 lat. Co mogę zrobić jeżeli jako nastolatek chciałbym kłaść się spać wcześniej? Średnio zasypiam między godziną 24 a 1 w nocy. Chciałbym (a raczej moi rodzice chcieliby) żebym zasypiał o godzinie 21. Mówią, że jeśli będę chodził spać o tej porze to będę bardziej wyspany i będę miał więcej energii w ciągu dnia. Problem polega na tym że chodźbym położył się tak wcześnie, nie mogę zasnąć. Czy da się cokolwiek z tym zrobić?
W utrzymaniu higieny snu pomocna jest rutyna, im bardziej będzie Pan starał kłaść się spać o tej samej godzinie tym łatwiej będzie utrzymać te godziny. Proponuję zacząć od kładzenia się spać niewiele wcześniej, pół do godziny. Przed położeniem się wziąć ciepły (ale nie gorący) prysznic aby podwyższyć temperaturę ciała aby ta- kładąc się do łóżka mogła spaść. Senność wbrew pozorom przychodzi kiedy odczuwalna temperatura ciała lekko spada a otoczenie ma ok. 17C. Światło zwłaszcza ekranów działa na nasz mózg pobudzająco i spowalnia produkowanie melatoniny odpowiedzialnej za poczucie senności, polecam więc znacznie ograniczyć wszystkie źródła światła dwie lub przynajmniej godzinę przed pożądaną godziną zaśnięcia.
Możliwe, że jest Pan też w takim okresie rozwojowym swojego organizmu, który przejawia się krótszym zapotrzebowaniem na sen. Jeżeli jest to sprawa, która Pana niepokoi polecam skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub/i psychologiem.

witaj na początek kilka prostych elementów higieny snu. Nie korzystać z telefonu komputera 2 -3 h przed snem, nie najadanie się ok 3 h przed godziną o której chcesz zasnąć, w wolne dni nie spać do późna, jeśli są energetyki to odstawić całkowicie.