Mam 16 lat, 151cm wzrostu i ważę 40 kg, nie jestem aktywna fizycznie. Chciałabym się dowiedzie

2 odpowiedzi
Mam 16 lat, 151cm wzrostu i ważę 40 kg, nie jestem aktywna fizycznie. Chciałabym się dowiedzieć, jakie jest moje zapotrzebowania kaloryczne? Korzystałam już z paru stron w których jest to wyliczane ale na każdej wychodził inny wynik. Chciałabym również zacząć zdrowo się odżywiać ale moje próby kończą się na tym że udaje mi się wytrzymać 1 dzień czy są jakieś sposoby na wyzbycie się ciągłej ochoty na słodycze i inne tego typu produkty?
Witam, twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne to 1740kcal. By pozbyć się ochoty na słodycze najlepiej jeść regularne posiłki, nie dopuszczając do tego by przerwy między posiłkami były za długie. Warto też w ciągu dnia jeść posiłki dostarczające odpowiednią ilość kalorii. Ponadto odstawienie słodyczy na dwa tygodnie powinno zredukować chęć sięgnięcia po nie.
Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera.

Dzień Dobry, bardzo dziękuję za to pytanie – jest ono bardzo ważne.
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne brakuje mi dokładnej informacji – jaka jest aktywność fizyczna w ciągu dnia, bez niej nie możemy obliczyć całodobowego zapotrzebowania kalorycznego. Możemy za to obliczyć podstawową przemianę materii i pomnożyć przez współczynnik aktywności.
Ze wzoru:
PPM (kobiety) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg])+ (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek]).
Wtedy całkowitą przemianę materii obliczamy:
CPM = PPM x k (PAL)
Wtedy Wartość współczynnika aktywności fizycznej (k) wynosi:
• 1,2 – 1,39 – w przypadku bezruchu np. leżenia w łóżku z powodu choroby,
• 1,4-1,69 – w przypadku niskiej aktywności fizycznej np. siedzącego trybu życia połączonego z sporadycznymi marszami, jazdą na rowerze, ćwiczeniami,
• 1,7-1,99 – dla umiarkowanej aktywności fizycznej np. pracy fizycznej/ pracy siedzącej połączonej z lekkimi treningami o regularnym charakterze,
• 2,0-2,4 – aktywny tryb życia, który uwzględnia bardzo ciężką pracę fizyczną lub wyczerpujące treningi siłowe,
• powyżej 2,4 – profesjonalne uprawianie sportów.
Powyższe wartości ułatwiają oszacowanie PAL, jednak nie można spodziewać się tutaj najwyższej dokładności. Jeśli nas to nie satysfakcjonuje, to powinniśmy obliczyć wydatki energetyczne naszego organizmu. Wymaga to określenia ilości energii niezbędnej do wykonywania danych czynności np. pracy, spaceru, treningu itp. Dodatkowo jeśli chodzi o kalkulatory dietetyczne to są różne wzory na obliczenie PPM m.in.: Wzór Mifflina lub wzór Harissa – Benedicta, można zgubić się w gąszczu tych wzorów, dlatego najlepiej poddać się w ręce dyplomowanego specjalisty, który dokładnie obliczy naszą aktywność jak również dobierze, nie tylko kaloryczność (bo ona nie jest najważniejsza), ale również gęstość odżywczą spożywanych posiłków oraz dostosuje sposób żywienia do wieku i aktywności fizycznej. Mam nadzieję, że chodź trochę ułatwiłam nie łatwe zadanie obliczenia CPM.