Witam, jestem kobietą i zastanawiam się nad pójściem na psychoterapię indywidualną, ponieważ chcia

3 odpowiedzi
Witam,
jestem kobietą i zastanawiam się nad pójściem na psychoterapię indywidualną, ponieważ chciałabym poprawić jakość moich relacji z otoczeniem oraz przepracować złe doświadczenia z dzieciństwa.
Zastanawiam się, czy lepszy byłby dla mnie wybór psychoterapeuty mężczyzny czy kobiety.
Niedawno wyczytałam, że jeżeli kobieta ma problem z relacjami z mężczyznami oraz nieobecnego, niedostępnego ojca to z terapeutą mężczyzną będzie jej łatwiej przepracować ten temat i analogicznie jeśli w relacjach z matką/ kobietami ma trudności to praca z terapeutką będzie lepszym wyborem.
Problem tkwi w tym, że miałam problem i w relacjach z ojcem (nieobecny, niedostępny, na końcu odszedł od matki i odciął się od rodziny) oraz z matką (agresywna, wybuchowa, wyżywająca się na mnie). Tak samo mam problem np. nawiązać przyjaźnie z kobietami (spodziewam się z ich strony ataku i im nie ufam) jak i utrzymać związki z mężczyznami (również brak zaufania oraz ewakuacja z poważniejszych relacji).
Czy i jaki wpływ może mieć wybór płci terapeuty. Chciałabym również zaznaczyć, że czuję, że bezpieczniej czułabym się przy terapeucie- mężczyźnie.
Dzień dobry,
jeśli bezpieczniej czułaby się Pani przy terapeucie mężczyźnie, to proszę pójść za tą potrzebą. Myślę jednak, że wraz z procesem terapeutycznym, budowaniem więzi terapeutycznej płeć terapeuty ma drugorzędne znaczenie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Z Pani wypowiedzi wnioskuję, że ma Pani dużą świadomość co do swojego funkcjonowania w relacjach. Proszę zrobić tak jak Pani czuje. Poczucie bezpieczeństwa w relacji z terapeutą jest warunkiem niezbędnym udanego procesu. Życzę Pani dobrego wyboru i powodzenia!
Dla Pani informacji: kobiety, w ciągu ostatnich 20 lat stanowiły około 90%
moich pacjentek/pacjentów.
Jednak jak po raz enty wspominam, psychika każdego człowieka jest unikatem. Nie zawsze więc reguła musi się sprawdzać.
Pozdrawiam i życzę radosnych, a przede wszystkim zdrowych świąt.
Krzysztof terapeuta Dudziński